OIE

Mikrovetroturbine daju energetsku nezavisnost telekomunikacionim tornjevima

Mikrovetroturbine energetsku nezavisnost telekomunikacionim tornjevima

Foto: MOWEA

Objavljeno

10.02.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.02.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vantage Towers je angažovao firmu MOWEA da montira svoje modularne mikrovetroturbine na 52 telekomunikaciona tornja u Nemačkoj i tako pokrije dve trećine njihove potrošnje energije pri prosečnim brzinama vetra.

Vetroturbine rade bolje što su na većoj visini, što čini telekomunikacione tornjeve izuzetno pogodnim za njihovo postavljanje. Berlinski startap MOWEA, koji je razvio rešenja za njihovo montiranje, potpisao je vredan ugovor s kompanijom Vantage Towers, a ona upravlja nad 82.000 takvih objekata.

U prvoj fazi pilot-projekta će biti instalirano 750 mikrovetroturbina na 52 tornja u Nemačkoj. Predviđeni godišnji učinak je do 650 gigavat-sati. Pri prosečnim jačinama vetra, proizvedena zelena energija će pokrivati dve trećine energetskih potreba tih tornjeva, tvrde dve kompanije.

Mikrovetroturbine marke String treba da budu instalirane u drugoj polovini godine ukoliko budu dobijene dozvole

Struja neće biti predavana u mrežu, već korišćena na samim lokacijama za napajanje opreme kompanije Vodafone, vlasnika i najvećeg klijenta Vantage Towersa. Mikrovetroturbine na tornjevima biće marke String, a njihovo postavljanje je zakazano za drugu polovinu godine ukoliko do tada budu dobijene dozvole.

MOWEA, osnovana 2016, potekla je sa Tehničkog univerziteta u Berlinu. Ovaj startap je saopštio da se samo 1,3 odsto od ukupno 5,2 miliona telekomunikacionih tornjeva na svetu napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora.

MOWEA, koja planira masovno da se proširi širom Evrope, takođe ima male modularne vetroturbine za krovove industrijskih pogona

Njeni sistemi za proizvodnju energije iz vetra su konstruisani tako da budu modularni i fleksibilni, pa ih je moguće prilagoditi potražnji tornjeva za strujom, navodi se u objavi i dodaje da mogu da se instaliraju na mestima gde nije moguće postaviti konvecionalne vetrogeneratore. MOWEA, koja planira masovno da se proširi širom Evrope, takođe ima male modularne vetroturbine za krovove industrijskih pogona, a takvi uređaji bi mogli da se koriste i na stambenim objektima.

Vantage Towers je saopštio da već ima instalirane solarne panele na devedesetak svojih lokacija i da će povećati taj broj ukoliko probna faza bude uspešna.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bih vjetroelektrana bitovnja epbih vetropark bih

Elektroprivreda BiH pripremila procenu uticaja na životnu sredinu vetroparka Bitovnja

10. februar 2022. - Elektrana bi bila instalirana na planini Bitovnja, na planinskom grebenu s nadmorskom visinom između 1.530 i 1.700 metara

norinco arctech bih solarna elektrana ugovor

Norinco i Arctech dogovorili isporuku opreme za solarnu elektranu u BiH

10. februar 2022. - Kineska kompanija Norinco potpisala je ugovor o isporuci opreme za solarnu elektranu u BiH sa firmom Arctech, koja je takođe iz Kine

masdar solarna elektrana baterije baseload struja varijabilnost

Masdar predstavio projekat solarne elektrane i baterija koji rešava varijabilnost obnovljive energije

10. februar 2022. - Kompanija Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata tvrdi da ima rešenje za prepreku koja usporava razvoj obnovljivih izvora energije

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

10. februar 2022. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju