Električna energija

MEPSO raspisao tender za makedonski deo interkonekcije sa Albanijom

Foto: Pixabay

Objavljeno

06.08.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.08.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Državni operator prenosnog sistema Severne Makedonije, MEPSO, raspisao je tender za projekat izgradnje interkonekcije, uključujući izgradnju 400 kV dalekovoda i nove 400/110 kV trafostanice u blizini Ohrida, čime bi se povezali prenosni sistemi Severne Makedonije i Albanije.

Projekat izgradnje interkonekcije Severne Makedonije sa Albanijom podrazumeva: 1) izgradnju prenosne infrastrukture od Bitolja do granice sa Albanijom, sa trafostanicom u Ohridu i 2) uvođenje komponenata Pametne mreže u MEPSO, navodi se na sajtu Evropske banke za obnovu i razvoj, koja je odobrila kredit u iznosu do 37 miliona evra za projekat izgradnje interkonekcije vredan 49 miliona evra.

Evropska unija sufinansira projekat donacijom od 12 miliona evra, a Luksemburg je obezbedio sredstva za tehničku pomoć kompaniji MEPSO.

Rok za dostavljanje ponuda za Lot 1 je 28. oktobar.

Lot 1 se odnosi na projektovanje, nabavku, instalaciju, testiranje i puštanje u rad 400 kV dalekovoda od 400/110 kV TS Ohrid do makedonsko-albanske granice.

Rok za dostavljanje ponuda je 28. oktobar

 Očekuje se da ugovor bude zaključen do 20. decembra 2019. i da se realizuje u roku od oko 30 meseci.

Isti rokovi predviđeni su i za Lot 2, koji se odnosi na projektovanje, nabavku, instalaciju, testiranje i puštanje u rad 400/110 kV TS Ohrid i proširenje 400 kV TS Bitolj.

Tender se sprovodi preko portala za elektronske nabavke za klijente EBRD-a (ECEPP).

Prva interkonekcija Severne Makedonije sa Albanijom predstavlja poslednji nedostajući deo predloženog koridora za prenos električne energije Istok-Zapad, koji obuhvata Bugarsku, Severnu Makedoniju, Albaniju, Crnu Goru i Italiju.

Deo između Bugarske i Severne Makedonije je završen. Albanija i Crna Gora su povezane 400 kV dalekovodom, dok se puštanje u komercijalni rad podmorskog kabla između Italije i Crne Gore očekuje do kraja godine.

Tagovi: , ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

svet energija kriza energetika nesigurnost fatih birol

Sedam sigurnih stvari u energetici u vremenu opšte nesigurnosti

6. avgust 2019. - Energetski sektor, kao i mnogi drugi, bori se sa mećavom neizvesnosti, što komplikuje rad kreatora...

Severnomakedonska berza struje MEMO BSP na unutardnevnog trzista

Severnomakedonska berza struje MEMO uvodi unutardnevno tržište u saradnji sa BSP-om

6. avgust 2019. - Severnomakedonski MEMO i slovenački BSP Energy Exchange ugovorili su platforme za trgovanje i kliring i rade na uvođenju unutardnevnog tržišta

slovenija solarna elektrana autoput dars kumer ribic

Slovenija otvorila prvu solarnu elektranu pored autoputa

6. avgust 2019. - DARS, firma koja ja zadužena za autoputeve u Sloveniji, instalirala je prvu solarnu elektranu na zvučnoj barijeri pored autoputa

tirana albanija energetska zajednica letnja skola

Energetska zajednica objavila poziv za desetu Letnju školu u Tirani

6. avgust 2019. - Energetska zajednica je pozvala postdiplomce, istraživače i mlade profesionalce da se prijave za desetu Letnju školu od 22. do 29. avgusta