Klimatske promene

Mart 2025. bio najtopliji u Evropi, a u svetu drugi do sada

Mart 2025. najtopliji u Evropi, drugi najtopliji na svetu

Foto: Markus Kammermann from Pixabay

Objavljeno

08.04.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.04.2025.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prema podacima Kopernikove službe za posmatranje klimatskih promena C3S, mart 2025. bio je najtopliji mart u Evropi od početka merenja, dok je na globalnom nivou zabeležen kao drugi po visini temperature u istoriji.

Prosečna globalna temperatura u martu iznosila je 14,06 stepeni Celzijusa, što je 0,65 stepeni više od proseka za period od 1991. do 2020. i 1,6 stepeni iznad predindustrijskog nivoa, saopštio je C3S. Prošla godina, 2024, bila je najtoplija u istoriji merenja, što ovaj nastavak rekordnih temperatura čini posebno zabrinjavajućim.

Ovaj mesec nastavlja trend globalnog prekoračenja granice od 1,5 stepeni Celzijusa postavljene Pariskim sporazumom. Poslednjih 12 meseci, od aprila 2024. do marta 2025, zabeležili su prosečne temperature koje su za 1,59 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa.

„Mart 2025. bio je najtopliji mart u Evropi do sada, što potvrđuje trend rekordnih temperatura. Istovremeno, kontrasti u padavinama bili su izraženi – neke oblasti doživele su najsušniji mart u istoriji, dok su druge zabeležile najkišovitiji mart u poslednjih 47 godina“, izjavila je Samanta Berdžes, zamenica direktora C3S.

temperaturne anomalije
Foto: Anomalije u temperaturi i padavinama za mart 2025. u odnosu na proseke za mart u periodu 1991-2020, C3S

Najviše temperature zabeležene su u istočnoj Evropi i jugozapadnoj Rusiji, dok su Pirinejsko poluostrvo – Portugal, Španija i delovi južne Francuske registrovale niže od prosečnih. Ovaj region je takođe pogodio niz oluja koje su izazvale poplave.

Pored Evrope, kontrasti u padavinama bili su izraženi i globalno. Dok su severna Amerika i delovi Azije beležili suše, poplave su pogodile istočnu Kanadu, zapad Sjedinjenih Američkih Država i jugoistočnu Afriku.

Klimatske promene pojačavaju i suše i obilne padavine. Naime, topliji vazduh zadržava više vlage, što oluje čini intenzivnijim.

Rekordno smanjenje ledenog pokrivača na polovima

Morski led Arktika dostigao je najniži martovski nivo u 47 godina satelitskog praćenja, čak šest odsto ispod proseka, što je ujedno i najmanji godišnji maksimum ikada zabeležen. Naime, tokom zime na Arktiku, pod uticajem niskih temperatura, morska voda se zamrzava i u martu se dostiže maksimum arktičkog morskog leda u toku jedne godine.

nizak nivo leda na polovima
Foto: Dnevni obim arktičkog morskog leda od oktobra 1978. do 1. aprila 2025, C3S

Prema Nacionalnom centru za podatke o snegu i ledu (NSIDC), 22. marta površina leda iznosila je samo 14,33 miliona kilometara kvadratnih. To je za 1,31 milion kilometra kvadratna manje od proseka za period od  1981. do 2010. i 800.000 km2 manje od prethodnog negativnog rekorda iz 2017. godine.

Ledeni pokrivač Antarktika bio je 24 odsto ispod proseka.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

8. april 2025. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

klimatske promene kompanije lista strategije analiza procena amazon ford gugl meta gm

Vodeće globalne korporacije i dalje nemaju kredibilne strategije za klimatske promene (lista)

8. april 2025. - Nijedna od 20 kompanija ocenjenih u okviru dubinskih analiza sektora ne pokazuje klimatsku strategiju razumnog ili visokog integriteta

toplotni talasi ekstremne vrucine privreda ekonomija hrana

Toplotni talasi i ekonomija – kakve su posledice

8. april 2025. - Osim užasnog danka u ljudskim životima, toplotni talasi značajno utiču na ekonomiju, poručio je ekonomista Evropske centralne banke

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

8. april 2025. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata