OIE

Makedonija dobija prvi privatni vetropark u Bogoslovecu

Makedonija dobija prvi privatni vetropark u Bogoslovecu

Slika: Pixabay

Objavljeno

03.01.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.01.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na padinama Bogosloveca, u istočnoj Makedoniji, biće instaliran prvi privatni vetropark. Makedonska vlada je odobrila projekat privatnom investitoru, skopskoj kompaniji Thor Impex.

Na poslednjoj sednici u 2017, makedonska vlada odobrila je građevinsku dozvolu za vetropark Bogoslovec. Pres služba vlade nije saopštila visinu investicije, datum početka gradnje, budući kapacitet vetroparka, kao ni druge detalje vezane za ovaj projekat.

Lokalna TV stanica Kanal 5 međutim, objavila je da će vetropark kapaciteta 33 MW činiti deset turbina, svaka od po 3,3 MW. Projekat uključuje i izgradnju prilaznog puta i trafostanice od 30/110 kV.

Investitor, Thor Impex D.O.O.E.L, je mala, na tržištu još relativno nova elektro-kompanija iz Skoplja.

Od izgradnje vetroparka Bogoslovec imaće koristi i stanovnici opštine Sveti Nikola, na kojoj će se on nalaziti, ali i obližnjeg Štipa. Ovo je inače najvetrovitiji region u Makedoniji.

Obe opštine su vrlo zainteresovane da gradnja počne što pre, s obzirom da su pre devet godina ostali bez planiranog vetroparka. Bio je to gotovo identičan projekat ovom, osim što je lokacija vetroparka bila u opštini Štip. Vrednost projekta bila je 150 miliona evra, ali je španski investitor, kompanija Inval, bila primorana  da odustane zbog nedostatka sredstava.

Jedine turbine na vetar u Makedoniji za sada se nalaze na brdu nedaleko od graničnog prelaza između Makedonije i Grčke. Makedonska elektroprivreda ELEM počela je konstrukciju prvog vetroparka u zemlji maja 2013 godine. Vrednost investicije bila je 55 miliona evra.

Prema statističkim podacima, taj jedini makedonski vetropark učestvuje sa 1,9 odsto u ukupnoj proizvodnji električne energije države.

S obzirom da proizvodnja električne energije u Makedoniji još uvek uveliko zavisi od uglja, oko 80 procenata, i s obzirom da proces sagorevanja prouzrokuje ozbiljne zdravstvene i probleme za životnu sredinu, sve je više zahteva da se investira u čistu energiju.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

3. januar 2018. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javne zgrade ima solar snage skoro 20 MW

3. januar 2018. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

3. januar 2018. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini

GWEC Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024 bio rekordan

GWEC: Novoinstalirani kapacitet vetroelektrana 2024. bio rekordan

3. januar 2018. - Novopostavljene vetroelektrane su 2024. imale rekordnih 117 gigavata kapaciteta, mada je to tek neznatno više nego 2023, objavio je GWEC