Otpad

Makedonija daleko od cilja u sakupljanju i reciklaži ambalažnog otpada

Photo: Pixabay

Objavljeno

08.09.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.09.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Makedonija je još uvek daleko od toga da dostigne nivo od 60 odsto recikliranog ambalažnog otpada do 2020. godine i Asocijacija sekundarnih sirovina i reciklera traži veću saradnju sa komunalnim službama radi dostizanja tog nacionalnog cilja. Zvaničnik te Asocijacije Iko Bredaroski je izjavio na skupu u Privrednoj komori Makedonije da su potrebne značajne investicije u opremu, kontejnere i infrastrukturu kao i u podizanje svesti stanovništva o važnosti reciklaže.

On je rekao da su te investicije neophodne da bi se dostigao cilj koji je postavljen veoma visoko, dodajući da su članovi Asocijacije u proteklih pet godina investirali u kupovinu i postavljanje više od 5.000 velikih i 3.000 manjih kontejnera za sakupljanje otpada i sekundarnih sirovina širom zemlje. Bredaroski je upozorio i da u sadašnjoj situaciji nije moguće dostići nivo od 60 odsto reciklirane ambalaže.

Po njegovim rečima, Makedonija zaostaje mnogo za ostatkom regiona u pogledu investicija, precizirajući da razvijene zemlje Evrope godišnje investiraju oko 10 evra po glavi stanovnika u napore da se zaštiti životna sredina, da zemlje regiona Zapadnog Balkana investiraju oko dva evra po glavi stanovnika a da Makedonija investira samo pola evra po glavi stanovnika na godišnjem nivou.

Prema podacima Asocijacije, u Makedoniji je tokom cele 2016. godine je sakupljeno i reciklirano oko 25.000 tona ambalažnog otpada. Cilj od 60 odsto reciklaže takvog otpada koji su postavile makedonske vlasti znači da svake godine u sledeće tri godine mora da se reciklira više od 65.000 tona ambalažnog otpada odnosno hartije i kartona, raznih vrsta plastike, stakla, konzervi i drveta.

Predstavnici Asocijacije su izjavili da to znači da treba postaviti između 6.000 i 7.000 kontejnera za sakupljanje otpada širom zemlje do 2020. godine.

U Makedoniji 1.300 firmi su uključene u neki od kolektivnih sistema sakupljanja otpada ali samo jedna trećina tih firmi ima zakonsku obavezu da sakuplja i reciklira ambalažni otpad.

Predstavnici Asocijacije sekundarnih sirovina i reciklera smatraju da treba više raditi na podizanju svesti građana o važnosti sakupljanja, sortiranja i recikliranja otpada.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

8. septembar 2017. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

8. septembar 2017. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

8. septembar 2017. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

8. septembar 2017. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine