Životna sredina

Mađarska osniva fond za finansiranja zelene tranzicije na Zapadnom Balkanu

Photo: Pixabay

Objavljeno

18.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Mađarska vlada odobrila je osnivanje Zelenog centra za Zapadni Balkan (Western Balkans Green Center – WBGC), novog instrumenta za podršku zelenoj tranziciji u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji. Ovo je prvi korak šireg plana da se 2021. godine stvori regionalni multi-donatorski fond.

Osmišljen uz podršku Globalnog instituta za zeleni rast (Global Green Growth Institute – GGGI) u okviru projekta saradnje podržanog od strane Ministarstva za inovacije i tehnologiju Mađarske, WBGC će podržati aktivnosti u vezi sa klimatskim promenama u šest zemalja: Albanija, BiH, Kosovo*, Makedonija, Crna Gora i Srbija, naveo je GGGI u saopštenju.

Odluka Vlade predviđa osnivanje preduzeća u državnom vlasništvu, i sadrži odredbe o finansijama za naredne tri godine.

WBGC će se nadovezati na postojeće programe i ciljaće područja koja su nedovoljno finansirana, kao što je prilagođavanje klimatskim promenama.

Već 2019. godine, WBGC će podržati pripremu projekata i izgradnju kapaciteta u regionu kroz bespovratno finansiranje za upravljanje vodama, šumarstvo, održivu energetiku u zgradarstvu i održive gradske sektore, navodi se u saopštenju.

WBGC je prvi korak u širem, ambicioznijem planu, da se 2021. godine stvori regionalni multi-donatorski fond koji podržava implementaciju projekta, koristeći kombinovano finansiranje i ciljane finansijske instrumente za korisnike na Zapadnom Balkanu.

Predlog mađarske vlade je da se osnuje međunarodni komitet i sarađuje sa zemljama Višegradske grupe i drugim centralnoevropskim državama radi uspostavljanja regionalnog multi-donatorskog fonda u 2021.

WBGC će podržati investicije u zelenu infrastrukturu – Ban-Ki-Moon

„Projekat će pomoći regionu da ostvari svoje ciljeve u skladu sa Pariskim sporazumom. Ova mađarska inicijativa imaće ključnu ulogu u podržavanju investicija u zelenu infrastrukturu. GGGI procenjuje da će tokom prve faze rada WBGC na svakih 100.000 dolara obezbeđenih za pripremu projekata moći da se aktivira 10 miliona dolara investicija u infrastrukturu“, izjavio je Ban-Ki-Moon, predsednik GGGI.

Peter Kaderjak, državni sekretar za energetska pitanja i klimatsku politiku, rekao je da mađarska vlada u saradnji sa GGGI namerava da podrži zelenu tranziciju Zapadnog Balkana kroz namenski fond.

Projekat će rezultirati konkretnim aktivnostima za podršku ublažavanju klimatskih promena i prilagođavanju u regionu, naveo je on.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

18. januar 2019. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

18. januar 2019. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

18. januar 2019. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

18. januar 2019. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a