Energetska efikasnost

Ljetna škola o obnovljivoj energiji kao pokretač lokalnog razvoja

Slika: GIZ ORF-EE

Objavljeno

25.08.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.08.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Već dvanaestu godinu za redom, u periodu od 21. do 27. avgusta, općina Fojnica u Bosni i Hercegovini je domaćin regionalne ljetne škole na temu održive energije i energetskog planiranja. Organizator je Regionalni centar za obrazovanje i informisanje (REIC), u saradnji sa njemačkom organizacijom za razvoj i saradnju GIZ, Konrad Adenauer fondacijom, Heinrich Böll fondacijom, te Centrom za ekonomski, tehnološki i okolinski razvoj (CETEOR). 

Fojnica, koja obiluje geotermalnom energijom, svoje prirodne resurse, između ostalog, koristi za grijanje zgrada i bazena za plivanje. To su pozitivni primjeri načina na koji obnovljivi izvori energije mogu omogućiti održiv razvoj lokalne zajednice, što je također jedan od razloga zašto je upravo ovaj grad odabran za domaćina događaja.

Ovogodišnja ljetna škola obuhvata nekoliko tema, počevši od održivog razvoja, prilagođavanja klimatskim promjenama i ublažavanja njihovih posljedica, preko iskorištavanja obnovljivih izvora energije na nivou lokalne zajednice, te prijenosa najboljih praksi Njemačke i EU zemalja na zemlje Jugoistične Evrope (JIE). Događaj također ističe značaj integralnog razmišljanja i odlučivanja sa fokusom na mlađe generacije i njihov potencijal za doprinos i unaprijeđenje debate na temu energije.

fojnica-summer-school_web_795x407
Slika 1: Učesnici dvanaeste regionalne Ljetne škole u Fojnici u posjeti hidroelektrani Mujakovići 

Suštinski cilj ljetne škole je jačanje kapaciteta budućih generacija stručnjaka na polju planiranja javnog dobra i održivog razvoja.

Kao praktični dio programa, u sklopu integralnog i interaktivnog plana aktivnosti, učesnici su imali priliku posjetiti hidroelektranu Mujakovići, geotermalno postrojenje u Fojnici i na Prokoškom jezeru.

Proces odabira ušesnika u ljetnoj školi je vrlo zahtjevan i konkurentan. Odabrani učesnici su uspješni mladi profesionalci, studenti i studentice master i doktorskih studija iz JIE i šireg područja, različitog obrazovanja i profesionalnih opredjeljenja.

Dubravka Bošnjak, voditeljica GIZ-ovog regionalnog projekta za energetsku efikasnost – Otvoreni regionalni fond za JIE, izjavila je za Balkan Green Energy News da „Studenti i mladi profesionalci koji dolaze iz velikog broja različitih zemalja i univerziteta, učešćem u ovoj ljetnoj školi imaju priliku naučiti nešto više o održivom korištenju energije i njegovom značaju sa multidisciplinarne tačke gledišta. Samim tim, učesnici i predavači ne dolaze samo iz strogo tehničkog konteksta inženjeringa, već i iz područja ekonomije, prava, novinarstva, itd. Značaj integralnog pristupa je samim tim još izraženiji“. Ona je dalje naglasila da je „ključna vrijednost ove manifestacije, pored očiglednog prijenosa znanja, ujedno i u prilici za umrežavanje, direktnu razmjenu sa iskusnim predavačima i stručnjacima, te učešće u alumni mreži“.

Program ove škole podržava prelazak na okolišno održivu ekonomiju koja efikasno iskorištava resurse sa niskim nivoom emisije ugljika.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

25. avgust 2016. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

25. avgust 2016. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

25. avgust 2016. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

25. avgust 2016. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)