Električna energija

Liberalizacija tržišta snizila cene električne energije 32% u Severnoj Makedoniji

marko bislimoski liberalizacija

Slika: Marko Bislimoski (Printscreen/Vlada Severne Makedonije)

Objavljeno

01.08.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.08.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Liberalizacijom tržišta električne energije cene za male komercijalne potrošače smanjene su oko 32%, izjavio je Marko Bislimoski, predsednik Regulatorne komisije za energetiku Severne Makedonije, preneli su lokalni mediji.

Ovi potrošači koriste pravo, koje je donela liberalizacija od 1. januara ove godine, da napuste regulisano tržište. On je podsetio da je cena koju su plaćali pre otvaranja tržišta bila 150 evra po MWh ili oko 9 denara za kWh.

Liberalizacija tržišta električne energije je bila uspešna, posebno za male komercijalne potrošače

Njihovi ukupni troškovi za nabavku električne energije na otvorenom tržištu su manji 32,4%, rekao je Bislimoski, i dodao da očekuje da ovi troškovi nastave da se smanjuju i u narednom periodu.

Ovaj primer, kako je istakao, pokazuje da je liberalizacija tržišta električne energije bila uspešna, posebno za male komercijalne potrošače. Inače, liberalizacija je omogućena usvajanjem novog Zakona o energetici u maju prošle godine.

Na drugoj strani, potrošačima iz kategorije domaćinstava ne odgovara cena na regionalnom tržištvu da bi izašli na otvoreno tržište. Bislimoski je rekao da je potrebno da ta cena bude upola manja da bi ovi kupci napustili univerzalnog snabdevača i sami kupovali električnu energiju.

On je naveo da je trenutna cena na regionalnom tržištu oko 65 evra za MWh ili oko 4 denara za kWh. Sa troškovima mrežarine – distribucije, prenosa i ostalih taksi, koji su ukupno oko 2 denara, cena dostiže oko 6 denara za kWh.

A, trenutna cena koju plaćaju domaćinstva na regulisanom tržištu je oko 4,5 denara, pa je za njihov izlazak na slobodno tržište potrebno da cena na regionalnom tržištu bude oko 2,5 denara, istakao je predsednik Regulatorne komisije za energetiku Marko Bislimoski.

On nije naveo kada bi to moglo da se desi, ali smatra da će snabdevači, kada se stvore uslovi, sami ponuditi odgovarajuće pakete kako bi naterali domaćinstva da promene univerzalnog snabdevača i izađu na otvoreno tržište.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

1. avgust 2019. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

1. avgust 2019. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

1. avgust 2019. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

1. avgust 2019. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta