Električna energija

Lakić: Za energetsku stabilnost Federacije BiH neophodni ugalj i prirodni gas

federacija bih vedran lakic ugalj gas energetska stabilnost uvoz struje rudnik

Rudnik Kakanj (foto: EPBiH)

Objavljeno

19.03.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.03.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Za energetsku stabilnost Federacije Bosne i Hercegovine neophodno je povećati proizvodnju uglja i razvijati gasnu infrastrukturu, poručio je Vedran Lakić, ministar energije, rudarstva i industrije Federacije BiH.

U proteklih 15 godina proizvodnja uglja u Bosni i Hercegovini kontinuirano se smanjuje, što, tvrdi Vedran Lakić, ugrožava kompletan energetski sistem.

U narednih tri do pet godina mora da se poveća proizvodnja uglja kako JP Elektroprivreda BiH (EPBiH) ne bi morala da kupuje električnu energiju na tržištu i time ugrožava svoje poslovanje, preneo je portal Akta.

Lakić je naglasio da broj zaposlenih u EPBiH i rudnicima smanjen sa 10.291 na 5.500 i da svaki od rudnika ima negativan finansijski rezultat zbog slabih investicija u prethodnom periodu i smanjenja efikasnosti.

Novi Kolektivni ugovor za rudare trebalo bi da poveća proizvodnju uglja

Ključno za očuvanje energetskog sektora Federacije BiH je povećanje proizvodnje iz domaćih rudnika kako bi se osigurale dovoljne količine uglja za termoelektrane, istakao je Lakić.

federacija bih vedran lakic ugalj energetska stabilnost uvoz struje rudari
Vedran Lakić (foto: Vedran Lakić/Facebook)

Podsetio je da je Vlada Federacije BiH dala saglasnost na novi dvogodišnji Kolektivni ugovor o pravima i obavezama poslodavaca i radnika u oblasti rudarstva u Federaciji BiH, koji donosi poboljšanja u primanjima i radnim pravima.

Neophodno je graditi nove gasovode

Ugovor, prema njegovim rečima, rudarima garantuje bolji status kroz linearni rast plata, uključujući topli obrok, regres, prevoz i naknadu za Dan rudara. On očekuje da će poboljšanje materijalnog položaja doneti veću proizvodnju uglja.

S obzirom na to da je uglja sve manje, prirodni gas je, kako je naveo, trebalo još pre deset godina da bude dostupan u celoj Federaciji BiH. Ali, gasna infrastruktura nije razvijena, dodao je ministar. Lakić je nedavno izjavio da će gas biti ključni energent u budućnosti.

Federacija BiH, podsetio je on, još zavisi od gasovoda koji u BiH ulazi iz Srbije kod Zvornika zbog čega je neophodno graditi nove interkonekcije, Južnu, Severnu i Zapadnu.

Inače, Ministarsto je u decembru prošle godine najavilo početak izrade strategije tranzicije energetskog sektora.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

sostanj ugalj termoelektrana blok 6

Glavni blok jedine slovenačke elektrane na ugalj neće raditi do jeseni

19. mart 2025. - Blok 6, snage 600 MW, u elektrani Šoštanj neće biti pokrenut pre kraja septembra, kada se očekuje porast potražnje za toplotnom energijom

IHA Turska 2024 ponovo prva u Evropi novom kapacitetu hidroelektrana

Turska 2024. ponovo prva u Evropi po novom kapacitetu hidroelektrana

19. mart 2025. - Kapacitet hidroelektrana u svetu se prošle godine popeo 1,7 odsto na 1,44 teravata, objavilo je Međunarodno udruženje za hidroenergiju (IHA)

gas interkonekcija srbijagas nomagas

Srbija i Severna Makedonija rade na projektu gasne interkonekcije

19. mart 2025. - Srbijagas i Nomagas su izrazili nameru da ubrzo realizuju projekat izgradnje gasnog interkonektora Severna Makedonija – Srbija.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

19. mart 2025. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata