Otpad

Kragujevac dobio Reciklažni centar

Kragujevac reciklazni centar

Foto: JKP Čistoća

Objavljeno

04.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Kragujevcu će početkom decembra zvanično biti otvoren Reciklažni centar za odlaganje i preradu kabastog i električnog otpada koji će raditi po evropskim standardima.

Otpadna ulja, farbe, kućna hemija, kao i gume ubuduće će biti selektovani i odlagani u Reciklažni centar, od čega će korist imati kako grad Kragujevac, tako i njegovi građani koji su do sada ovakav otpad odlagali u kontejnere. Ova vrsta otpada predstavljala je problem za životnu sredinu, ali i za JKP Čistoća na čijem zemljištu u Industrijskoj zoni je Reciklažni centar i izgrađen. Kapacitet Centra podmiruje količine otpada koje se u ovom trenutku proizvedu u gradu.

„Otpad koji sakupe građani i naše komunalno preduzeće biće dovožen u Reciklažni centar gde će se na licu mesta otpad razdvajati i prodavati ili, kada su u pitanju otpadna ulja, slati na dalji tretman. Mi ćemo od toga imati dodatni prihod, a u isto vreme ćemo rasteretiti gradsku deponiju,“ izjavio je član Gradskog veća zadužen za  komunalne delatnosti, ravnomerni i održivi razvoj Vladimir Maksimović za Balkan Green Energy News.

Radove na izgradnji i opremanje Reciklažnog centra finansiralo je Ministarstvo poljoprivrede i zaštitite životne sredine sa 45 miliona dinara, a u ovom trenutku se čekaju upotrebne dozvole  tehnički prijem kako bi ovaj objekat i zvanično bio pušten u rad.

U planu Regionalni centar za upravljanje otpadom

Izgradnja Reciklažnog centra prvi je korak uvođenja Sistema upravljanja otpadom u Kragujevcu, koji na ovaj način postaje lider u regionu u obasti zaštite životne sredine. U planu je izgradnja još dva do tri takva centra na teritoriji grada, čime bi se trajno rešilo pitanje prikupljanja, selekcije i deponovanja otpada.

Kragujevac planira i izgradnju Regionalnog centra za upravljanje otpadom o čemu su predstavnici grada već potpisali međuopštinski sporazum sa šest lokalnih samouprava iz Šumadije i Pomoravlja. Realizacija ovog strateškog projekta bi Kragujevcu omogućila dodatne prihode i razvoj zelene ekonomije.

 

 

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

4. novembar 2016. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

4. novembar 2016. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

4. novembar 2016. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

4. novembar 2016. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada