Otpad

Kragujevac dobio Reciklažni centar

Kragujevac reciklazni centar

Foto: JKP Čistoća

Objavljeno

04.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.11.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Kragujevcu će početkom decembra zvanično biti otvoren Reciklažni centar za odlaganje i preradu kabastog i električnog otpada koji će raditi po evropskim standardima.

Otpadna ulja, farbe, kućna hemija, kao i gume ubuduće će biti selektovani i odlagani u Reciklažni centar, od čega će korist imati kako grad Kragujevac, tako i njegovi građani koji su do sada ovakav otpad odlagali u kontejnere. Ova vrsta otpada predstavljala je problem za životnu sredinu, ali i za JKP Čistoća na čijem zemljištu u Industrijskoj zoni je Reciklažni centar i izgrađen. Kapacitet Centra podmiruje količine otpada koje se u ovom trenutku proizvedu u gradu.

„Otpad koji sakupe građani i naše komunalno preduzeće biće dovožen u Reciklažni centar gde će se na licu mesta otpad razdvajati i prodavati ili, kada su u pitanju otpadna ulja, slati na dalji tretman. Mi ćemo od toga imati dodatni prihod, a u isto vreme ćemo rasteretiti gradsku deponiju,“ izjavio je član Gradskog veća zadužen za  komunalne delatnosti, ravnomerni i održivi razvoj Vladimir Maksimović za Balkan Green Energy News.

Radove na izgradnji i opremanje Reciklažnog centra finansiralo je Ministarstvo poljoprivrede i zaštitite životne sredine sa 45 miliona dinara, a u ovom trenutku se čekaju upotrebne dozvole  tehnički prijem kako bi ovaj objekat i zvanično bio pušten u rad.

U planu Regionalni centar za upravljanje otpadom

Izgradnja Reciklažnog centra prvi je korak uvođenja Sistema upravljanja otpadom u Kragujevcu, koji na ovaj način postaje lider u regionu u obasti zaštite životne sredine. U planu je izgradnja još dva do tri takva centra na teritoriji grada, čime bi se trajno rešilo pitanje prikupljanja, selekcije i deponovanja otpada.

Kragujevac planira i izgradnju Regionalnog centra za upravljanje otpadom o čemu su predstavnici grada već potpisali međuopštinski sporazum sa šest lokalnih samouprava iz Šumadije i Pomoravlja. Realizacija ovog strateškog projekta bi Kragujevcu omogućila dodatne prihode i razvoj zelene ekonomije.

 

 

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

4. novembar 2016. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

zero waste, grad bez otpada

Kako evropske i svetske opštine menjaju pristup otpadu

4. novembar 2016. - Mreža Zero Waste Europe je predstavila ključna dostignuća i napredak koje su gradovi širom Evrope i sveta ostvarili u procesu eliminisanja otpada

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

4. novembar 2016. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

4. novembar 2016. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje