Električna energija

KOSTT i Elektrosever postigli dogovor o snabdevanju potrošača na severu Kosova*

KOSTT i Elektrosever postigli dogovor o snabdevanju potrosaca na severu Kosova

Foto: Photomat from Pixabay

Objavljeno

21.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.10.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Operator prenosnog sistema Kosova* KOSTT i firma Elektrosever, koja snabdeva Srbe na Kosovu* i u vlasništvu je Elektroprivrede Srbije (EPS), uz posredovanje Evropske unije, potpisali su tehničke sporazume kojima se sprovodi Mapa puta za sprovođenje sporazuma o električnoj energiji između Kosova* i Srbije.

Licenciranje kompanije Elektrosever na Kosovu* bilo je predviđeno sporazumom Kosova* i Srbije o energetici, koji je potpisan 2013. godine, ali je dogovor ili Mapa puta za njegovu implementaciju, kao i sporazuma iz 2015, dogovorena juna ove godine, prenela je Radio slobodna Evropa.

Tada je EU saopštila da će Elektrosever, firma u vlasništvu Srbije osnovana na Kosovu* i prema kosovskom zakonu, početi da snabdeva strujom potrošače u četiri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom na severu: Severna Mitrovica, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok.

Dogovoreno je da Elektrosever za sto dana ispuni uslove da posluje na Kosovu*, ali to nije uradio za 116 dana

Mapa puta je predviđala i da Elektrosever potpiše tehnički ugovor sa preduzećem za distribuciju električne energije na Kosovu* KEDS, kao i sa operatorom KOSTT.

EU je sada saopštila da su KOSTT i Elektrosever završili potpisivanje tehničkih standardnih sporazuma, a istog dana kada se to i desilo, u utorak, Elektrosever je i obezbedio bazu podataka kupaca.

EU je, kako se navodi, pre toga obaveštena da je Kosovo* pokrenulo konsultacije od 15 dana uz pomoć EU u skladu sa članom 8. Mape puta. To je urađeno jer je Elektrosever, kako se navodi, imao 100 dana da ispuni uslove koji bi mu omogućili da posluje na tržištu Kosova*, ali to nije uradio ni posle 116 dana.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

energetska zajednica zapadni balkan ecrb izvestaj mrezarine

Energetska zajednica predlaže reformu mrežarina za električnu energiju

21. oktobar 2022. - Novi izveštaj Energetske zajednice utvrdio je reforme potrebne za modernizaciju naknada za prenosnu i distributivnu mrežu

Svi da stede gorivo IEA upalila alarm zbog svetske energetske krize

Svi da štede gorivo – IEA upalila alarm zbog svetske energetske krize

21. oktobar 2022. - Efekti sve intenzivnije energetske krize izazvane iranskim ratom mogu se ublažiti nizom mera na strani potražnje u saobraćaju, kuvanju i industriji

Papastavru Srbija ne moze da izostane iz kombinacije za Vertikalni gasni koridor

Papastavru: Srbija ne može da izostane iz kombinacije za Vertikalni gasni koridor

21. oktobar 2022. - Ministar životne sredine i energetike Grčke Stavros Papastavru poručio je da Srbija ne može da izostane iz Vertikalnog gasnog koridora, kojim će kroz njegovu zemlju ulaziti američki gas

UniCredit banka izdala prve zelene mini obveznice u Srbiji

UniCredit banka izdala prve zelene mini-obveznice u Srbiji

21. oktobar 2022. - UniCredit banka je u ulozi aranžera i investitora plasirala prve zelene mini-obveznice u Srbiji, za domaću holding kompaniju Sun, Energy & More.