Životna sredina

KONKURS: Dodela sredstava lokalnim samoupravama za pošumljavanje

KONKURS-lokalne-samouprave-posumljavanje

Foto: Pixabay

Objavljeno

03.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.05.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije raspisalo je konkurs za dodelu sredstava Zelenog fonda Republike Srbije za pošumljavanje u 2019. godini. Pravo na podnošenje zahteva za dodelu sredstava imaju jedinice lokalne samouprave (gradovi i opštine), kao i gradske opštine na teritoriji Republike Srbije.

U cilju povećanja pošumljenosti teritorije Republike Srbije, Ministarstvo zaštite životne sredine opredelilo je 41 milion dinara. Navedena sredstva dodeljuju se za nabavku sadnica i izvođenje radova za pošumljavanje zemljišta autohtonim vrstama drveća i žbunja, na zemljištu u javnoj svojini na teritoriji jedinica lokalne samouprave (gradovi i opštine), kao i gradskih opština, i to za:

  • pošumljavanje degradiranih površina ili površina za koje postoji opasnost od degradacije,
  • pošumljavanje u cilju stvaranja vetrozaštitnih pojaseva,
  • pošumljavanje gradskih šuma i drugih javnih površina,
  • ostali vidovi pošumljavanja u cilju zaštite životne sredine.

Rok za podnošenje zahteva je zaključno sa 17. majem 2019. godine. Detalji su dostupni u tekstu konkursa.

Beograd, Niš, Užice, Smederevo, Valjevo i Kosjerić najzagađeniji

Na nedavno održanom sastanku sa predstavnicima gradova i opština sa najvećim aerozagađenjem u Srbiji, ministar zaštite životne sredine Goran Trivan je rekao da je pošumljavanje najednostavniji i najefikasniji način borbe sa aerozagađenjem i klimatskim promenama, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.

Sastanak je održan sa predstavnicima gradskih i opštinskih samouprava Beograda, Niša, Užica, Smedereva, Valjeva i Kosjerića. Ove opštine su po podacima Agencije za zaštitu životne sredine identifikovane sa najvećim brojem dana u kojima je tokom godine povećana koncentracija zagađujućih materija u vazduhu.

Tokom sastanka izneti su podaci Agencije za zaštitu životne sredine (SEPA) po kojima je tokom prošle godine Užice imalo 154 dana sa povećanom koncentracijom zagađujućih materija, Beograd 74, Smederevo 146, Kosjerić 86, Valjevo preko 70, dok su se u vazduhu u Nišu u 54 dana pokazale dominantnim PM čestice.

Predstavnici lokalnih samouprava su potvrdili da su najveći izvori lošeg kvaliteta vazduha individualne ili gradske kotlarnice koje kao energent koriste mazut ili ugalj, stari automobili i dizel vozila i saobraćajna regulacija, navodi se u saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 sponzori

Sve je spremno za Beogradski energetski forum 2025 – dobro došli!

3. maj 2019. - Beogradski energetski forum 2025. će 14. i 15. maja okupiti četiri stotine učesnika iz više od 30 zemalja regiona, Evrope i sveta

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

3. maj 2019. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

Strategija upravljanja mineralnim i drugim geoloskim resursima u Srbiji

Novi izveštaj beleži posledice rudarskih aktivnosti na životnu sredinu u Srbiji

3. maj 2019. - Nacrt izveštaja o uticaju buduće strategije Srbije za rudarstvo na životnu sredinu skreće pažnju na zagađivanje vazduha, vode i zemljišta

Beogradski energetski forum 2025 BEF 2025 ministri delegacija eu

Beogradski energetski forum 2025 – stižu visoke delegacije EU i zemalja Jugoistočne Evrope

3. maj 2019. - Beogradski energetski forum 2025 imaće osam panela sa više od 50 govornika iz redova eminentnih energetskih eksperata i kompanija