Klimatske promene povećale su intenzitet i verovatnoću padavina i kafastrofalnih poplava u Nemačkoj, Luksemburgu, Belgiji i Holandiji usled kojih su ovog leta stradale najmanje 222 osobe, pokazalo je istraživanje naučnika iz Evrope i SAD.
Eksperti iz Nemačke, Belgije, Holandije, Švajcarske, Francuske, Luksemburga, Sjedinjenih Američkh Država i Velike Britanije, okupljeni u okviru inicijative World Weather Atribution, analizirali su u kojoj meri su klimatske promene, koje su posledica ljudske aktivnosti, promenile verovatnoću i intenzitet obilnih padavina koje su izazvale velike poplave. Inicijativa se bavi vezama između ekstremnih vremenskih prilika i globalnog zagrevanja.
Oni su se fokusirali na padavine u periodu od aprila do septembra i to na lokacijama koje su bile najviše pogođene, kao što su područja Ahr-Erft u Nemačkoj i duž reke Meuse u Belgiji. Najveće padavine i poplave dogodile su se od 12. do 15. jula, kada se i desilo veliko razaranje gradova i infrastrukture, kao i stradanje ljudi.
Klimatske promene povećale su intenzitet poplava 3-19 odsto
Izveštaj otkriva da su poplave izazvane veoma obilnim padavinama tokom dva dana, činjenicom da je zemljište već prilično bilo natopljeno vodom i lokalnim hidrološkim faktorima.
Klimatske promene povećale su intenzitet poplava 3-19 odsto u poređenju sa globalnom klimom čija je temperatura bila 1,2 stepena Celzijusa niža od današnje, a takođe su povećale i verovatnoću poplava između 1,2 i devet puta, navodi se u izveštaju.
Poplave su sve učestalije
Maarten van Aalst, direktor Međunarodnog klimatskog centra Crvenog krsta i Crvenog polumeseca i profesor na Univerzitetu Tvente u Holandiji, rekao je da rezultati ukazuju na to da su takvi događaji sve učestaliji, preneo je Bloomberg Green. Toplija atmosfera zadržava više vlage, koja neće postepeno doći do zemlje u vidu slabih padavina, već ćemo imati veće padavine i duže sušne periode, objasnio je on.
Od 12. do 15. jula obilne padavine povezane sa poljem niskog pritiska nazvanim Bernd dovele su do ozbiljnih poplava, posebno u nemačkim državama Severna Rajna-Vestfalija i Rajna-Palatinat, kao i u Luksemburgu, te duž reke Meuse i nekih njenih pritoka u Belgiji i Holandiji.
Traženje načina na koji se izloženost ekstremnim vremenskim prilikama može smanjiti postaje najvažnije za smanjenje njihovog uticaja
Svi dostupni dokazi uzeti zajedno u velikoj meri potvrđuju da su klimatske promene izazvane ljudskim aktivnostima povećale verovatnoću i intenzitet padavina i poplava i da će se te promene nastaviti u klimi čija temperatura se sve brže povećava, navodi se u izveštaju.
Naučnici su istakli da će se ovakve vremenske prilike dešavati sve češće, pa je traženje načina kako se ranjivost i izloženost može smanjiti najvažnije za smanjenje budućih posledica.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.