OIE

Kina ulaže u grčke vetroparkove, IEA podržava ulaganja u obnovljivu energiju

Kina ulaze u grcke vetroparkove, IEA podrzava ulaganja u obnovljivu energiju

Slika: Pixabay

Objavljeno

04.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Shenhua grupa preuzela je udeo od 75 odsto u četiri vetroparka grčke firme Copelouzos. To je prva kineska investicija u vetroparkove u Grčkoj, i dolazi u danu kada je studija IEA otkrila da trenutna politika ne može da obezbedi dugoročnu energetsku tranziciju i kada su pojedine privatne kompanije optužile grčku vladu da ugrožava tržište obnovljivih izvora energije.

Preuzimanje vetroparkova je primena Sporazuma o razvoju, koji su u junu potpisali najveći kineski proizvođač uglja i jedan od najvećih proizvođača električne energije Shenhua i grčka kompanija Copelouzos, i koji predviđa saradnju u sektoru zelene energije i modernizaciji elektrana u Grčkoj i susednim državama. Procenjena vrednost je 3 milijarde evra.

Drugi konkretan ugovor, takođe potpisan ovom prilikom, 2. novembra, je trostrani Memorandum o razumevanju između kompanija Shenhua, Public Power Corporation (PPC) i Copelouzos, o ulasku kineske kompanije kao partnera u zajedničko preduzeće PPC i Copelouzosa – PPC Solar solutions, saopštieno je iz grčke kompanije Copelouzos.

Istog dana Međunarodna agencija za energetiku predstavila je detaljnu analizu grčke energetske politike.

“Grčka ima ogroman neiskorišćeni potencijal za obnovljivu energiju, i podržavamo njene napore da ga iskoristi povezivanjem ostrva sa energetskim sistemom kopna”, izjavio je izvršni direktor  Fatih Birol.

Izveštaj takođe navodi da je poslednjih godina Grčka načinila značajan napredak u reformama energetskog sektora.

“Vlada Grčke bi trebalo da sprovede dugoročni, stabilan i tržišno orjentisan zakonodavni okvir za podršku obnovljivim izvorima energije, uz uprošćene administrativne procedure sa sistemom “jednog šaltera” i plan aukcija do 2020”, predlaže se u izveštaju.

Energetske kompanije uznemirene “kasnim” amandmanima na zakon o OIE

Grčka vlada je nedavno usvojila amandam na zakon o izgradnji, koji se odnosi na hibridne elektrane na OIE na ostrvima, koja nisu povezana sa elektroenergetskim sistemom na kopnu, preneo je portal Euractiv.

Zakon iz 2016. je predviđao obavezu raspisivanja tendera za sve projekte za OIE na osnovu najniže cene i potpisivanje ugovora sa najekonomičnijim projektom, kako bi se smanjio trošak proizvedene energije.

Međutim, amandman je uveo drugačiju proceduru za dva pilot projekta na ostrvima Tilos i Ikaria. Ovi projekti će potpasti pod šemu iz 2006. i dobiće stari ugovor o pomoći i subvencijama, koji će biti direktno dodeljen.

Osim ovih projekata, nova pravila će se odnositi i na nešto mlađe projekte (bez ekološke dozvole), koji su dobili novac od EU, delimično ili u celini.

Tagovi: , ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Benzin iz vazduha

Benzin iz vazduha

4. novembar 2017. - Nova tehnologija kombinuje direktno hvatanje CO2 iz vazduha sa sintezom goriva koje se može koristiti bez izmene postojećih motora.

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

4. novembar 2017. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

4. novembar 2017. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

4. novembar 2017. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.