Foto: Asurnipal / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.en
Regija Emilija-Romanja u severnoj Italiji je spremila bespovratna sredstva za osnivanje i jačanje zajednica obnovljive energije (REC) u pet zemalja Zapadnog Balkana. Svaki od mogućih deset izabranih projekata može da dobije do 200.000 evra kao i tehničku i drugu podršku.
Profitni i neprofitni subjekti u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Srbiji imaju priliku da se jave na konkurs za stvaranje i jačanje zajednica obnovljive energije (REC) i mogućnost investiranja u njih. Kandidati mogu da iskažu svoje interesovanje za otvoreni poziv Regije Emilija-Romanja. Ona sprovodi projekat kojeg finansira Generalni direktorat Evropske komisije za regionalnu politiku i urbanizam.
Inicijativa je nazvana Bolja kohezija kroz razvoj energetskih zajednica na Zapadnom Balkanu (Better Cohesion through Development of Energy Communities in the Western Balkans). U datim aktivnostima administracije pomenute severnoitalijanske regije učestvuje i njen konzorcijum ART-ER Attractiveness Research Territory. U njemu su univerziteti, naučnoistraživačke institucije, regionalna privredna komora, lokalne samouprave i drugi akteri.
Za do deset projekata, dva u svakoj zemlji, spremno je po najviše 200.000 evra. Pritom dobijaju podršku u finansijskom planiranju i upravljanju zajednicom, tehničku pomoć, mentorstvo i pristup digitalnoj alatki za energetsko upravljanje.
Druga faza je za već osnovane zajednice obnovljive energije
Među kvalifikovanim podnosiocima prijava su opštine, nevladine organizacije, udruženja, zadruge, mala i srednja preduzeća i neformalne grupe građana koje bi mogle da formalizuju svoje delovanje. Sve projektne aktivnosti moraju da budu izvedene na neprofitnoj osnovi, odnosno bilo kakav višak mora da bude reinvestiran u zajednicu.
Prihvatljivi su prekogranični projekti s partnerima iz Hrvatske, Grčke, Slovenije i Italije
Prva faza je namenjena za kandidate koji bi hteli da aktiviraju novu energetsku zajednicu iz temelja – od okupljanja zainteresovanih do zvanične registracije. Postojeće zajednice obnovljive energije mogu da uđu u drugoj fazi, kada će proceniti izvodljivost svog plana i realizovati investiciju u energetsku infrastrukturu manjeg obima.
Uprava u Emiliji-Romanji je naglasila da je poziv otvoren i za prekogranične projekte s partnerima iz Hrvatske, Grčke, Slovenije i Italije – država članica EU koje su obuhvaćene Strategijom EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR).
Drugi rok za dostavljanje preliminarnih predloga je 20. oktobar
U objavi su pozvani da se jave i kandidati čija je inicijativa u ranoj ili fazi izrade koncepcije, jer mogu da dobiju tehničku podršku i smernice za unapređivanje i finalizaciju predloga, stoji u dokumentaciji. Konkurs se sastoji od dve runde.
Prvi rok za dostavljanje nacrta predloga je 16. jul, a slede faza pregovora, zaključno sa 22. avgustom, i slanje finalnih predloga najkasnije 8. septembra. Datumi za drugu rundu su 20. oktobar odnosno 21. novembar i 5. decembar.
Ukoliko još nisu spremni, podnosioci prijava mogu da učestvuju u drugoj rundi. To će takođe biti prilika da se popuni kvota od dva projekta po državi.
Članovi zajednica obnovljive energije moraju da se nalaze u blizini svojih projekata
Zemlje Zapadnog Balkana postepeno razrađuju pravni okvir za energetske zajednice građana (CEC) i zajednice obnovljive energije (REC).
Deoničari ili članovi jedne zajednice obnovljive energije nalaze se u blizini projekta koje ona poseduje i razvija. Reč je o građanima i građankama, malim i srednjim preduzećima i lokalnim vlastima.
U REC-u privatno preduzeće može da učestvuje ukoliko mu to nije primarna poslovna aktivnost
REC-ovi za proizvodnju energije upotrebljavaju isključivo obnovljive izvore, a delatnost im obuhvata struju, gas i toplotnu energiju. Privatna preduzeća mogu da učestvuju ukoliko im to nije primarna poslovna aktivnost.
Energetske zajednice građana su ograničene na električnu energiju, ali mogu da koriste i fosilna goriva
Energetske zajednice građana okupljaju pojedince, lokalne samouprave poput opština i mala preduzeća. Bave se proizvodnjom, distribucijom, snabdevanjem, potrošnjom, agregacijom, skladištenjem energije, uslugama energetske efikasnosti i punjenja električnih vozila. CEC-ovi svojim članovima ili deoničarima mogu da pružaju i druge usluge u energetskoj delatnosti.
Mogu da rade na nacionalnom nivou. Imaju na raspolaganju kako tehnologije za koje su potrebna fosilna goriva, tako i one za obnovljive izvore, ali samo za električnu energiju. Dijapazon aktivnosti CEC-ova je širi nego onaj za REC-ove.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.