OIE

Javni poziv za grantove za energetske zajednice na Zapadnom Balkanu

Javni poziv grantove energetske zajednice Zapadnom Balkanu

Foto: Asurnipal / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.en

Objavljeno

11.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Regija Emilija-Romanja u severnoj Italiji je spremila bespovratna sredstva za osnivanje i jačanje zajednica obnovljive energije (REC) u pet zemalja Zapadnog Balkana. Svaki od mogućih deset izabranih projekata može da dobije do 200.000 evra kao i tehničku i drugu podršku.

Profitni i neprofitni subjekti u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Srbiji imaju priliku da se jave na konkurs za stvaranje i jačanje zajednica obnovljive energije (REC) i mogućnost investiranja u njih. Kandidati mogu da iskažu svoje interesovanje za otvoreni poziv Regije Emilija-Romanja. Ona sprovodi projekat kojeg finansira Generalni direktorat Evropske komisije za regionalnu politiku i urbanizam.

Inicijativa je nazvana Bolja kohezija kroz razvoj energetskih zajednica na Zapadnom Balkanu (Better Cohesion through Development of Energy Communities in the Western Balkans). U datim aktivnostima administracije pomenute severnoitalijanske regije učestvuje i njen konzorcijum ART-ER Attractiveness Research Territory. U njemu su univerziteti, naučnoistraživačke institucije, regionalna privredna komora, lokalne samouprave i drugi akteri.

Za do deset projekata, dva u svakoj zemlji, spremno je po najviše 200.000 evra. Pritom dobijaju podršku u finansijskom planiranju i upravljanju zajednicom, tehničku pomoć, mentorstvo i pristup digitalnoj alatki za energetsko upravljanje.

Druga faza je za već osnovane zajednice obnovljive energije

Među kvalifikovanim podnosiocima prijava su opštine, nevladine organizacije, udruženja, zadruge, mala i srednja preduzeća i neformalne grupe građana koje bi mogle da formalizuju svoje delovanje. Sve projektne aktivnosti moraju da budu izvedene na neprofitnoj osnovi, odnosno bilo kakav višak mora da bude reinvestiran u zajednicu.

Prihvatljivi su prekogranični projekti s partnerima iz Hrvatske, Grčke, Slovenije i Italije

Prva faza je namenjena za kandidate koji bi hteli da aktiviraju novu energetsku zajednicu iz temelja – od okupljanja zainteresovanih do zvanične registracije. Postojeće zajednice obnovljive energije mogu da uđu u drugoj fazi, kada će proceniti izvodljivost svog plana i realizovati investiciju u energetsku infrastrukturu manjeg obima.

Uprava u Emiliji-Romanji je naglasila da je poziv otvoren i za prekogranične projekte s partnerima iz Hrvatske, Grčke, Slovenije i Italije – država članica EU koje su obuhvaćene Strategijom EU za Jadransko-jonski region (EUSAIR).

Drugi rok za dostavljanje preliminarnih predloga je 20. oktobar

U objavi su pozvani da se jave i kandidati čija je inicijativa u ranoj ili fazi izrade koncepcije, jer mogu da dobiju tehničku podršku i smernice za unapređivanje i finalizaciju predloga, stoji u dokumentaciji. Konkurs se sastoji od dve runde.

Prvi rok za dostavljanje nacrta predloga je 16. jul, a slede faza pregovora, zaključno sa 22. avgustom, i slanje finalnih predloga najkasnije 8. septembra. Datumi za drugu rundu su 20. oktobar odnosno 21. novembar i 5. decembar.

Ukoliko još nisu spremni, podnosioci prijava mogu da učestvuju u drugoj rundi. To će takođe biti prilika da se popuni kvota od dva projekta po državi.

Članovi zajednica obnovljive energije moraju da se nalaze u blizini svojih projekata

Zemlje Zapadnog Balkana postepeno razrađuju pravni okvir za energetske zajednice građana (CEC) i zajednice obnovljive energije (REC).

Deoničari ili članovi jedne zajednice obnovljive energije nalaze se u blizini projekta koje ona poseduje i razvija. Reč je o građanima i građankama, malim i srednjim preduzećima i lokalnim vlastima.

U REC-u privatno preduzeće može da učestvuje ukoliko mu to nije primarna poslovna aktivnost

REC-ovi za proizvodnju energije upotrebljavaju isključivo obnovljive izvore, a delatnost im obuhvata struju, gas i toplotnu energiju. Privatna preduzeća mogu da učestvuju ukoliko im to nije primarna poslovna aktivnost.

Energetske zajednice građana su ograničene na električnu energiju, ali mogu da koriste i fosilna goriva

Energetske zajednice građana okupljaju pojedince, lokalne samouprave poput opština i mala preduzeća. Bave se proizvodnjom, distribucijom, snabdevanjem, potrošnjom, agregacijom, skladištenjem energije, uslugama energetske efikasnosti i punjenja električnih vozila. CEC-ovi svojim članovima ili deoničarima mogu da pružaju i druge usluge u energetskoj delatnosti.

Mogu da rade na nacionalnom nivou. Imaju na raspolaganju kako tehnologije za koje su potrebna fosilna goriva, tako i one za obnovljive izvore, ali samo za električnu energiju. Dijapazon aktivnosti CEC-ova je širi nego onaj za REC-ove.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

kina vetar solar planirani projekti izgradnja svet global energy monitor

Tri četvrtine solarnih elektrana i vetroparkova u izgradnji u svetu gradi se u Kini

11. jul 2025. - Kina nastavlja da dominira u oblasti obnovljivih izvora energije, prema podacima Globalnog energetskog monitora

Javni poziv grantove energetske zajednice Zapadnom Balkanu

Javni poziv za grantove za energetske zajednice na Zapadnom Balkanu

11. jul 2025. - Regija Emilija-Romanja je spremila bespovratna sredstva za osnivanje i jačanje zajednica obnovljive energije (REC) na Zapadnom Balkanu

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji elektricne energije

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji struje

11. jul 2025. - Solar je u junu 2025. prvi put bio najveći izvor električne energije u Evropskoj uniji, budući da je prestigao nuklearke

hrvatska ina eon ppa ugovor virje

INA i E.ON potpisali ugovor o otkupu električne energije

11. jul 2025. - PPA ugovor će omogućiti kompaniji INA, koja je u većinskom vlasništvu mađarskog MOL-a, korišćenje energije iz sopstvenih elektrana