Japanska kompanija Nidec planira da uloži oko 1,9 milijardi dolara u fabriku motora za električna vozila u Srbiji kako bi ojačao svoju poziciju u Evropi.
Nidec je, kako je prenela agencija Nikkei, u završnoj fazi pregovora sa lokalnim vlastima o planovima za fabriku i prateći istraživački centar.
Dve strane pregovaraju o izgradnji pogona u Novom Sadu
Lokalni mediji ranije su preneli da je Nidec zainteresovan za izgradnju fabrike u Novom Sadu.
Japanska kompanija pojačava svoja ulaganja u Evropi i Kini kako bi obezbedila svoje prisustvo na ovim glavnim tržištima električnih vozila.
Srpski pogon postaće jedan od najvećih proizvodnih centara kompanije Nidec u Evropi
Nova fabrika u Srbiji trebalo bi do 2023. da dostigne godišnju proizvodnju od 200.000 do 300.000 motora.
Nidec će od 2022. početi da proizvodi motore za električna vozila i u Francuskoj i Poljskoj, ali će, kako navodi Nikkei, srpski pogon biti jedan od najvećih proizvodnih centara ove kompanije u Evropi.
NIDEC je samo jedna od mnogih firmi koje su započele proizvodnju komponenata za električna vozila u EU ili planiraju da to urade
Inače, japanska kompanija je samo jedna od mnogih koje su započele ili planiraju da započnu proizvodnju komponenata za električna vozila u Evropi. Glavni razlog je namera EU da do 2050. bude klimatski neutralna, a jedna od mera da to postigne je da države članice ograniče prosečne emisije novih putničkih vozila na 95 grama po kilometru.
Prodaja električnih i hibridnih vozila u EU porasla je 62% u prvoj polovini ove godine u odnosu na isti period 2019.
Zbog toga automobilski giganti Volkswagen i Daimler pojačavaju proizvodnju električnih vozila, a američka kompanija Tesla gradi fabriku u Nemačkoj.
U kom pravcu se kreće tržište govori podatak Evropskog udruženja proizvođača automobilada da je prodaja električnih i hibridnih vozila porasla za 62% u prvoj polovini 2020. u odnosu na 2019, i da je dostigla 399.000 vozila.
Glavni igrači otvaraju fabrike u Evropi
Da bi zadovoljili potražnju za komponentama, veliki proizvođači baterija za električna vozila LG Chem i Samsung SDI iz Južne Koreje već su izgradili fabrike u istočnoj Evropi.
Kako navodi Nikkei, i kineska kompanija Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) i mestu Erfurt u Nemačkoj gradi fabriku vrednu dve milijarde dolara koja će proizvoditi baterije.
Japanska kompanija Toray Industries 2022. će u Mađarskoj otvoriti pogon za proizvodnju delova za litijum-jonske baterije, dok firma Zeon planira proizvodnju u Evropi.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.