GIZ-ov Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost, pod pokroviteljstvom njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), pokrenuo je još jedan važan projekt pomoći zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) u procesu preuzimanja pravne stečevine EU i ispunjavanja relevantnih obaveza u sektoru energetske efikasnosti. Projekt se realizira u koordinaciji sa Sekretarijatom Energetske zajednice (eng. EnC) i njegovom Koordinacijskom grupom za energetsku efikasnost (eng. EECG).
Cilj projekta Jačanja kapaciteta za realizaciju cjelokupnog NEEAP ciklusa je ojačati kapacitete zemalja JIE – Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije (BJR), Srbije, Crne Gore i Albanije, koje su članice EECG-a Energetske zajednice, kako bi samostalno provodile obaveze koje podrazumjeva kompletan ciklus Nacionalnog akcionog plana za energetsku efikasnost (eng. NEEAP). To se prije svega odnosi na uspješnu pripremu konkretnih NEEAP-a, njihovo sprovođenje, kao i praćenje i izvještavanje o realizaciji, u skladu sa EU Direktivom o energetskoj efikasnosti krajnje potrošnje energije i energetskim uslugama (2006/32/EU), te njenom nasljednicom – Direktivom o energetskoj efikasnosti (2012/27/EU).
Podrška pružena kroz ovaj projekt je prevashodno usmjerena na razvoj trećeg NEEAP-a kao i na odgovarajuću podršku u vezi sa izvještavanjem o provedenim mjerama energetske efikasnosti realiziranim u posljednjem izvještajnom periodu u sklopu drugog NEEAP-a.
Na sastanku EECG-a koji je održan 10. martu u Beču, predstavljeni su ciljevi i kratak pregled prvih rezultata početne faze provedbe datog projekta. Ciljevi, između ostalog, podrazumijevaju da predmetne zemlje JIE blagovremeno dostave nacrte svog trećeg NEEAP-a Sekretarijatu Energetske zajednice. Ključni zadatak je i da NEEAP-i budu pripremljeni korištenjem sopstvenih kapaciteta i sredstava, kao i da se izvještavanje o njihovoj implementaciji vrši u skladu sa smjernicama Sekretarijata Energetske zajednice. Jasna Sekulović, voditeljica GIZ-ovog projekta, izjavila je: „Pristup ORF-EE-a u pružanju pomoći partnerskim ministarstvima u pripremi njihovog trećeg NEEAP-a je da se ona potaknu da koriste sopstvene kapacitete, dok će GIZ pružiti svu potrebnu pomoć u vidu mentorskog usmjeravanja i savjetovanja.”
Kroz prethodna tri projekta, te uspješnu saradnju sa partnerskim institucijama u Jugoistočnoj Evropi, kao i kroz uspostavu mreže za razmjenu najbolje prakse u sektoru energetske efikasnosti u JIE, ORF-EE je već osigurao jaku osnovu za uspješnu provedbu ovog projekta. Ovakva osnova je omogućila pažljiv i iskren skrining i analizu potreba partnerskih institucija JIE koje se odnose na NEEAP. Osim toga, pripremni radni sastanci sa stručnjacima i partnerima iz JIE su već održani sa ciljem utvrđivanja budućeg tempa za realizaciju projekta.
Na sastanku u Beču, gospođa Sekulović je također napomenula da je pružanje savjetodavnih usluga partnerskim institucijama, što se tiče evaluacije specifičnih potreba zemlje u kontekstu NEEAP ciklusa, dio kontinuiranih napora ORF-EE u poticanju ostvarivanja održivih rezultata projekta kroz jačanje vlasništva nad procesima, proizvodima i uticajima partnera.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.