Energetska efikasnost

Jačanje kapaciteta ministarstava u zemljama JIE nadležnim za energetsku efikasnost

ministarstva energetska efikasnost

Slika: GIZ ORF-EE

Objavljeno

15.03.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.03.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

GIZ-ov Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost, pod pokroviteljstvom njemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), pokrenuo je još jedan važan projekt pomoći zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) u procesu preuzimanja pravne stečevine EU i ispunjavanja relevantnih obaveza u sektoru energetske efikasnosti. Projekt se realizira u koordinaciji sa Sekretarijatom Energetske zajednice (eng. EnC) i njegovom Koordinacijskom grupom za energetsku efikasnost (eng. EECG).

Cilj projekta Jačanja kapaciteta za realizaciju cjelokupnog NEEAP ciklusa je ojačati kapacitete zemalja JIE – Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije (BJR), Srbije, Crne Gore i Albanije, koje su članice EECG-a Energetske zajednice, kako bi samostalno provodile obaveze koje podrazumjeva kompletan ciklus Nacionalnog akcionog plana za energetsku efikasnost (eng. NEEAP). To se prije svega odnosi na uspješnu pripremu konkretnih NEEAP-a, njihovo sprovođenje, kao i praćenje i izvještavanje o realizaciji, u skladu sa EU Direktivom o energetskoj efikasnosti krajnje potrošnje energije i energetskim uslugama (2006/32/EU), te njenom nasljednicom – Direktivom o energetskoj efikasnosti (2012/27/EU).

Podrška pružena kroz ovaj projekt je prevashodno usmjerena na razvoj trećeg NEEAP-a kao i na odgovarajuću podršku u vezi sa izvještavanjem o provedenim mjerama energetske efikasnosti realiziranim u posljednjem izvještajnom periodu u sklopu drugog NEEAP-a.

Na sastanku EECG-a koji je održan 10. martu u Beču, predstavljeni su ciljevi i kratak pregled prvih rezultata početne faze provedbe datog projekta. Ciljevi, između ostalog, podrazumijevaju da predmetne zemlje JIE blagovremeno dostave nacrte svog trećeg NEEAP-a Sekretarijatu Energetske zajednice. Ključni zadatak je i da NEEAP-i budu pripremljeni korištenjem sopstvenih kapaciteta i sredstava, kao i da se izvještavanje o njihovoj implementaciji vrši u skladu sa smjernicama Sekretarijata Energetske zajednice. Jasna Sekulović, voditeljica GIZ-ovog projekta, izjavila je: „Pristup ORF-EE-a u pružanju pomoći partnerskim ministarstvima u pripremi njihovog trećeg NEEAP-a je da se ona potaknu da koriste sopstvene kapacitete, dok će GIZ pružiti svu potrebnu pomoć u vidu mentorskog usmjeravanja i savjetovanja.”

Kroz prethodna tri projekta, te uspješnu saradnju sa partnerskim institucijama u Jugoistočnoj Evropi, kao i kroz uspostavu mreže za razmjenu najbolje prakse u sektoru energetske efikasnosti u JIE, ORF-EE je već osigurao jaku osnovu za uspješnu provedbu ovog projekta. Ovakva osnova je omogućila pažljiv i iskren skrining i analizu potreba partnerskih institucija JIE koje se odnose na NEEAP. Osim toga, pripremni radni sastanci sa stručnjacima i partnerima iz JIE su već održani sa ciljem utvrđivanja budućeg tempa za realizaciju projekta.

Na sastanku u Beču, gospođa Sekulović je također napomenula da je pružanje savjetodavnih usluga partnerskim institucijama, što se tiče evaluacije specifičnih potreba zemlje u kontekstu NEEAP ciklusa, dio kontinuiranih napora ORF-EE u poticanju ostvarivanja održivih rezultata projekta kroz jačanje vlasništva nad procesima, proizvodima i uticajima partnera.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

15. mart 2016. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a

hrvatska subvencije energetsko siromastvo fzoeu javni poziv

Energetski siromašna domaćinstva u Hrvatskoj dobijaju subvencije od 25 miliona evra za renoviranje

15. mart 2016. - Subvencije za domaćinstva u riziku od energetskog siromaštva su deo paketa od 652 miliona evra za ovu godinu

Admir Sahmanovic ministar energetike rudarstva spajanju oba njegova resora

Admir Šahmanović postao ministar energetike i rudarstva po spajanju oba njegova resora

15. mart 2016. - Admir Šahmanović, koji je vodio oba sada spojena ministarstva, i formalno je u parlamentu izabran za ministra energetike i rudarstva

hrvatska firme bespovratna sredstva ministarstvo oie energetska efikasnost

Hrvatska privreda dobila 30 miliona evra za ulaganje u obnovljive izvore i štednju energije

15. mart 2016. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost uručili su privrednicima 46 ugovora