Životna sredina

Jablaničko jezero presušilo, Elektroprivreda negira krivicu

Photo: YouTube/Damir Misura

Objavljeno

07.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Jablaničko jezero u Bosni i Hercegovini presušilo je nakon što je Elektroprivreda BiH ispustila vodu na obližnjoj brani, prema rečima meštana. Time je nastala ekološka katastrofa u kojoj je izgubljeno dva miliona riba.

Lokalni ribari kažu da je Elektroprivreda pustila vodu pre oko 40 dana bez ikakvog prethodnog obaveštenja. Da bi se jezero vratilo u prvobitno stanje treba da prođe 50 godina, rekli su oni.

„Nema ni jedne jedine kapi, nema Jablaničkog jezera, ni sve one riblje populacije koja njemu pripada“, kaže ribar Ekrem Bukvić.

Elektroprivreda BiH demantovala je da je izazvala ekološku katastrofu na Jablaničkom jezeru. Iz tog preduzeća saopštili su da je period od septembra prošle godine do januara 2017. bio izuzetno sušan, što se odrazilo na stanje zaliha vode u akumulaciji HE Jablanica.

Sanel Riđanović, profesor zoologije i ekologije na Univerzitetu Džemal Bijedić, smatra da je stanje jezera direktna posledica nehata Elektroprivrede.

“Nekontrolisano puštanje vode je dovelo do ovoga, a posledice su dugoročne. Možda će trebati dvadeset, pedeset ili sto godina za povratak na neko ranije stanje, ali to niko sa sigurnošću ne može govoriti. Jednom kad narušiš vodeni ekosistem, nikad se on zaista ne može vratiti na ranije stanje“, kazao je Riđanović za Klix.ba.

Jablaničko jezero nastalo je 1950-ih godina izgradnjom brane visoke 80 metara. Maksimalna dužina jezera je 30 kilometara, površina 1.440 hektara a najveća dubina mu je 80 metara. Oscilacije vodostaja obično dostižu  25 metara.

Usled slabijih padavina i manjeg dotoka vode, ova i slične akumulacije u naglom su opadanju vodostaja zbog proizvodnje električne energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

vodonik

Četiri naučnika iz eks-Jugoslavije poručila: Podržati istraživanja vodonika primenljiva u praksi

7. februar 2017. - Tim naučnika iz Slovenije, Srbije i Bosne i Hercegovine radi na projektu proizvodnje vodonika elektrolizom morske vode.

GGF pojacava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost tranziciju

GGF pojačava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost, tranziciju

7. februar 2017. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u svom izveštaju za 2024. predstavio kako širom Jugoistočne Evrope i Kavkaza i drugde on pogoni zelenu tranziciju

Krivicna prijava Zijin Copper zagadivanja zagadjivanja zivotne sredine

Krivična prijava protiv kompanije Zijin Copper zbog zagađivanja životne sredine

7. februar 2017. - Deset stanovnika Krivelja, Bora i Slatine je s RERI-jem podnelo krivičnu prijavu protiv kompanije Zijin Copper

Dan Dunava 2025 Nas Dunav nasa buducnost

Dan Dunava 2025: Naš Dunav, naša budućnost

7. februar 2017. - Od 2004. se svakog 29. juna obeležava Dan Dunava, a ovogodišnji slogan je Naš Dunav, naša budućnost