Zemlje Zapadnog Balkana 6 (WB6) preusmerile su svoje aktivnosti sa razvoja nacionalnih dan-unapred tržišta električne energije odnosno berzi, na pronalaženju efikasnog rešenja koje će osigurati brzo uvođenje ovog tržišta i povezivanje sa susednim tržištima, navodi se u najnovijem Izveštaju o električnoj energiji za Zapadni Balkan (WB 6 Electricity Monitoring Report) Sekretarijata Energetske zajednice (EZ).
Međutim, u celini, napredak regiona je veoma ograničen od poslednjeg izveštaja u novembru 2017. godine.
„Članice EZ su postigle slab napredak, uprkos obnovljenom interesu za primenu regionalnih rešenja za dan-unapred tržišta i spajanje tržišta“, naveo je Sekretarijat.
Prema izveštaju, reformske mere za povezivanje u oblasti električne energije u zemljama WB6 u velikoj meri zavise od krupnih institucionalnih promena na nacionalnom nivou, kao što su razdvajanje operatora prenosnog i distributivnog sistema i imenovanje operatora za dan-unapred tržište.
Sekretarijat ističe da su dešavanja u periodu od poslednjeg izveštaja bila u senci odstupanja u elektroenergetskom sistemu ENTSO-E, koja potiču od spora operatora prenosnog sistema (TSO) Srbije Elektromreže Srbije (EMS) – Kosova* KOSTT, što je najozbiljnija prepreka funkcionisanju regionalnog tržišta električne energije.
Inače, 2015. godine šest zemalja EZ: Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedoniju, Crnu Goru, Kosovo* i Srbija, zajedno sa državama EU: Austrija, Francuska, Nemačka, Italija i Velika Britanija odlučile su da preduzmu korake za poboljšanje energetske povezanosti u regionu.
Izveštaj WB6 prati sprovođenje “mekih” mera kao što su razvoj spot tržišta ili berzi, prekogranično balansiranje, raspodelu regionalnih kapaciteta i međusektorske mere.
Razvoj berzi – zaokret
U izveštaju se navodi da se većina država inicijalno odlučila za uspostavljanje sopstvenog nacionalnog dan-unapred tržišta odnosno berzi električne energije, ali sada se fokus prebacio na pronalaženje efikasnog rešenja kroz partnerstva, koja će osigurati brže uvođenje tržišta i povezivanje sa susednim tržištima.
Outsourcing poslova trgovanja i kliringa smatra se najefikasnijim načinom puštanja u rad dan-unapred tržišta u BiH, dok u Crnog Gori firma za osnivanje berze električne energije (BELEN) privodi kraju raspisivanje tendera za pronalaženje strateškog partnera, koje se očekuje u drugom kvartalu 2018.
Operator prenosnog sistema Albanije OST je pozvao operatore Kosova*, Makedonije i Crne Goru da razmotre učešće u Albanskoj berzi električne energije (APEKS) kao akcionari.
A, u Srbiji, SEEPEX je započeo pregovore sa Mađarskom berzom za električnu energiju (HUPX) o spajanju.
Prekogranično balansiranje – Albanija
Najznačajniji napredak od poslednjeg izveštaja napravila je Albanija, gde su prelazna pravila balansiranja, pripremljena uz tehničku podršku u okviru regionalnog programa povezivanja tržišta energije WB6, usvojena i primenjuju se od 1. januara 2018. godine.
Makedonija je sada jedina zemlja Zapadnog Balkana u kojoj za regulisane kompanije i dalje ne važi imbalance settlement.
Razvoj regionalnog balansnog tržišta ključan je za jačanje konkurencije.
Regionalna raspodela kapaciteta – najveća prepreka
Nije bilo napretka ni u primeni bilateralnih sporazuma između operatora prenosnih sistema Kosova* i Srbije, EMS i KOSTT. U izveštaju je nedostatak napretka u primeni Sporazuma o povezivanju KOSTT i ENTSO-E naveden kao najveća prepreka regionalnoj saradnji u WB6.
Međusektorske mere – nema novih dobavljača
Nedostatak napretka u ovoj oblasti, kako se navodi u izveštaju, je značajan, posebno u pogledu daljeg otvaranja veleprodajnog i maloprodajnog tržišta.
Na maloprodajnom nivou, nijedna vlada WB6 nije preduzela aktivnosti za izbor univerzalnog snabdevača u nediskriminatornom i javnom postupku. U praksi, male kupce i domaćinstva i dalje snabdevaju po regulisanim cenama postojeći dobavljači.
Regulisane cene i dalje su na nivou koji ne pruža podsticaj novim dobavljačima da uđu na tržište, navodi se u izveštaju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.