Energetska efikasnost

Izveštaj o energetskom siromaštvu u jugoistočnoj Evropi

Slika: Energy Poverty in South East Europe Surviving the Cold

Objavljeno

19.10.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.10.2016.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Organizacije civilnog društva okupljene oko projekta Održiva energetska politika u jugoistočnoj Evropi, predstavile su novi izveštaj o energetskom siromaštvu u regionu (Energy Poverty in South East Europe: Surviving the Cold) na Plenumu Energetske zajednice u Sarajevu.

Izveštaj predstavlja rezultate rada 17 organizija iz država bivše Jugoslavije i Albanije, i finansijski je podržan od strane Evropske komisije. Tokom rada na dokumentu istraživači su posetili 833 domaćinstava u državama koje su predstavljene.

Na 50 stranica izveštaj daje opšti uvod u temu energetskog siromaštva u kontekstu jugoistočne Evrope, ali takođe daje i pregled za svaku zemlju pojedinačno. Ovi pregledi uključuju opšte informacije, specifične statističke podatke važne za razumevanje potrošnje energije u domaćinstvima, nacionalne zakonodavne okvire i ključne korake za rešavanje problema energetskog siromaštva.

Istaknuti predlozi variraju od države do države, ali se mogu podeliti na nekoliko osnovnih kategorija: implementacija zakonodavnih rešenja u skladu sa preporukama Evropske unije (EU), definisanje energetskog siromaštva i omogućavanje monitoringa, kao i proširivanje definicije ugroženih kategorija dok se istovremeno fokus sa finansijskih mera prebacuje na podršku energetskoj efikasnosti.

„Energetska efikasnost mogla bi smanjiti potrošnju energije i u isto vreme povećati životni komfor. Unapređenje stambenih objekata, uređaja, sitema za grejanje i ventilaciju, najefikasniji su načini da se bori protiv energetskog siromaštva“ Ova rešenja takođe bi pomogla da se umanje efekti klimatskih promena, u skladu sa Pariskim dogovorom na koji je prihvatila većina zemalja jugoistočne Evrope na Konferenciji COP21″, navodi se u saopštenju koje je pratilo objavu izveštaja.

Jedna od ključnih poruka koju autori ističu jeste da je „energetsko siromaštvo socijalno pitanje koje zahteva pre svega tehnička rešenja i mehanizme finansijske podrške“.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

19. oktobar 2016. - LUCE Awards ističe izuzetne doprinose i dostignuća žena koje predvode zelenu tranziciju

Z-energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

19. oktobar 2016. - Regionalna razvojna agencija Zlatibor organizovala je energetske razgovore sa članicama udruženja žena iz ruralnih područja, a glavna tema bili su energetska efikasnost i održivi izvori energije

Beogradski energetski forum 2025, BEF2025

Beogradski energetski forum 2025 – mesto susreta lidera energetske tranzicije Jugoistočne Evrope (14-15. maj)

19. oktobar 2016. - Treći Beogradski energetski forum biće domaćin 14. i 15. maja ključnim akterima energetske tranzicije Jugostočne Evrope.

Projekat unapređenja energetske efikasnosti i dekarbonizacije u opštinama Apatin, Odžaci i Šid kroz javno-privatno partnerstvo

19. oktobar 2016. - U okviru projekta javno-privatnog partnerstva sa kompanijama Negawatt Solutions i B&S immobilien, članicom EnergyNet grupe, tokom 2024. godine u opštinama Apatin, Odžaci i Šid 64 kotlarnice su sa mazuta, lož ulja i uglja prešle na prirodni gas.