Otpad

Izgradnja deponije radioaktivnog otpada stvara probleme u odnosima Hrvatske i BiH

radijacija

Photo:Pixabay

Objavljeno

18.07.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.07.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija je upozorila Hrvatsku da mora da u roku od dva meseca u potpunosti primenu direktivu o upravljanju radioaktivnim otpadom ili će podneti prijavu Sudu pravde. Hrvatske vlasti su za mesto izgradnje deponije tog otpada odredile mesto na granici sa Bosnom i Hercegovinom što je izazvalo negativne reakcije u toj zemlji.

Upozorenje Evropske komisije je upućeno vlastima u Zagrebu jer nije usvojen nacionalni program za upravljanje radioaktivnim otpadom do 23. avgusta 2015 kada su sve zemlje članice EU imale obavezu da to urade.

Hrvatska ima obavezu upravljanja radioaktivnim otpadom jer je Hrvatska elektropriveda vlasnik 50 odsto akcija nuklearne centrale Krško u Sloveniji što znači da mora da negde odloži ili reciklira polovinu radioaktivnog otpada iz Krškog.

Hrvatske vlasti su za odlaganje radioaktivnog otpada odredile Trgovsku goru na granici sa Bosnom i Hercegovinom ali dve zemlje nisu uspele da postignu dogovor oko izgradnje mesta za odlaganje radioaktivnog otpada.

Radioaktivni otpad bi se odlagao u nekadašnjoj vojnoj kasarni Čerkezovac nedaleko od reke Une zbog čega je Radna grupa BiH za praćenje izgradnje deponije u Trgovskoj gori upozorila na moguće zagađenje zemljišta i voda na obe strane granice i zatražila da Savet ministara BiH potpiše Protokol o strateškoj proceni uticaja izgradnje te deponije na životnu sredinu.

Predsedavajuća Radne grupe ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić je pozvala vlade Hrvatske i BiH da na zajedničkoj sednici u julu razmotre problem izgradnje deponije radioaktivnog otpada u Trgovskoj gori ali Saveta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Hrvatske nisu raspravljali o tom pitanju iako je na dnevnom redu bio izveštaj o “Izgradnji odlagališta otpada niske i srednje radioaktivnosti u opštini Trgovska Gora – Dvor, Republika Hrvatska“.

U saopštenu Službe za informisanje Saveta ministara BiH se kaže da je na sednici iznet taj izveštaj dok je Državna regulatorna agenciji za radijacionu i nuklearnu bezbednost (DRARNB) BiH, koja je tražila da se taj problem razmatra na zajedničkoj sednici, saopštila da je najavljeno razmatranje predloga Nacionalnog programa za sprovođenje strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada Hrvatske.

U tom predlogu se navodi da je Trgovska gora u opštini Dvor u Hrvatskoj jedina moguća lokacija za odlaganje radioaktivnog otpada.

Trgovska gora je navedena kao mesto za izgradnju deponije radioaktivnog otpada u prostornom planu Hrvatske iz 1999. godine a kasnije u nacionalnu strategiju zbrinjavnja nuklearnog otpada.

 

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

18. jul 2017. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

18. jul 2017. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

18. jul 2017. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

18. jul 2017. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine