OIE

Italijanska vlada omogućava građanima da besplatno postave fotonaponske sisteme

Italijanska-vlada-gradjani-besplatni-fotonaponski-sistemi

Slika: Pixabay

Objavljeno

02.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Italijanska vlada povećala je eko-bonus za ugradnju fotonaponskih sistema i sistema za skladištenje energije u stambenim objektima sa 50% na čak 110%, čime je praktično omogućila vlasnicima stanova i kuća da besplatno ugrade takve sisteme.

Uvećani podsticaji su deo mera za podršku italijanskoj privredi pogođenoj pandemijom COVID-19. Prema uredbi koju je usvojila italijanska vlada, eko-bonus će se primenjivati na sve troškove napravljene od 1. jula 2020. godine do 31. decembra 2021. godine, piše pv-magazine.

Eko-bonus od 110% će važiti za tri vrste projekata energetske obnove – izolaciju zgrada, zamenu sistema hlađenja i grejanja u stambenim zgradama i zamenu sistema hlađenja i grejanja u porodičnim kućama.

Fotonaponski projekti koji ne ispunjavaju uslove za eko-bonus od 110% će dobiti podsticaj od 50%

Fotonaponski projekti koji se odnose na obnovu zgrada, a koji nisu obuhvaćeni ovim kategorijama ne dobijaju “super” eko-bonus od 110%, ali ipak mogu dobiti postojeći podsticaj od 50%.

Korisnici imaju tri mogućnosti za ostvarivanje eko-bonusa – umanjenjem poreza na dohodak u periodu od pet godina, prenosom poreske olakšice na izvođače radova i dobavljače proizvoda ili fakturisanjem popusta.

Maksimalna cena za fotonaponske sisteme je 2.400 evra po instalisanom kW

Ialijanska vlada utvrdila je i maksimalnu cenu od 2.400 evra po ugrađenom kW za fotonaponske sisteme i 1.000 evra po kWh za sisteme skladištenja. To znači da će oni koji planiraju visokokvalitetne projekte ipak plaćati dodatne troškove – posebno za sisteme skladištenja energije.

U poslednjih nekoliko godina, postojeći eko-bonus od 50% za ugradnju fotonaponskih sistema je bio jedan od glavnih pokretača razvoja solarne tehnologije u Italiji, podseća pv-magazine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

2. jun 2020. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

2. jun 2020. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

2. jun 2020. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW

bih solar vetar razvoj projekti nosbih indikativni plan proizvodnje

U BiH u razvoju vetroparkovi snage 3,8 GW i solarne elektrane od 12,5 GW

2. jun 2020. - Procena je deo Indikativnog plana razvoja proizvodnje 2026 – 2035. koji je pripremio Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini