Električna energija

Irska prestala da upotrebljava ugalj, a slede Španija, Italija, Grčka…

Irska prestala upotrebljava ugalj slede Spanija Italija Grcka

Foto: ESB / LinkedIn

Objavljeno

24.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.06.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektrana Moneypoint je obustavila korišćenje uglja i tako se Irska oslobodila tog zagađujućeg čvrstog goriva. Poslednja postrojenja ove vrste u nekoliko zemalja Evropske unije rade na minimumu ili samo povremeno.

Era uglja u Irskoj je završena. To je jedanaesta država članica Evropske unije bez uglja u proizvodnji električne energije i petnaesta u Evropi. Inače, ukupno devet nikad nije imalo termoelektrane na ugalj na svojoj teritoriji, po podacima organizacije Beyond Fossil Fuels, koja se zalaže za prestanak upotrebe svih fosilnih goriva.

Zvanično, Slovačka i Španija treba da obustave korišćenje uglja ove godine, a slede Grčka (2026), Francuska i Mađarska (2027) i Danska i Italija (2028). Međutim, moguće je da će taj proces biti brži, pa čak i da će se u međuvremenu još zemalja priključiti ovoj grupi. Brojna preostala postrojenja su aktivna tek sporadično – na ostrvima su, pokrivaju špiceve potražnje zimi ili se samo čeka da sistemi daljinskog grejanja koje snabdevaju pređu na čistije izvore.

Na primer, udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je gotovo zanemarljiv.

Električna energija iz uglja je već nekonkurentna tokom najvećeg dela godine. Pri tome, kada ovakva postrojenja iz tih razloga neko vreme ne proizvode struju, troškovi im još više rastu, zbog troškova radne snage i kompleksnosti logistike, a pre svega zbog ugljenokopa.

Moneypoint prešao u rezervu, koristiće teško rezidualno gorivo

Elektrana Moneypoint u Irskoj je prošle sedmice trajno obustavila loženje uglja u svojim kotlovima, ranije nego što je planirano. Operator, kompanija ESB, pretvara lokaciju u čvorište za proizvodnju zelene energije.

Na početku ovog milenijuma, udeo vetra u elektroenergetskom miksu ove zemlje je iznosio jedan odsto, a danas čini više od jedne trećine.

„Vladin prioritet sada mora biti izgradnja elektroenergetskog sistema odgovarajućeg za budućnost baziranu na obnovljivim izvorima; takvog koji će imati mogućnosti skladištenja, fleksibilnost i mrežnu infrastrukturu koje su dovoljne da u potpunosti radi na čistu, domaću električnu energiju iz obnovljivih izvora“, izjavio je Aleksandru Mustaca, zadužen za kampanju u oblasti uglja i gasa u organizaciji Beyond Fossil Fuels.

Moneypoint će služiti kao povremena rezerva najkasnije do 2029, u trenucima kada je hitno potrebna operatoru sistema prenosa EirGrid. Upotrebljavaće teško rezidualno gorivo (HFO), nusproizvod rafinacije nafte, koje mu je do sada bilo sekundarno. Pritom je ESB saopštio da namerava da što pre ugasi termoelektranu. Rezidual izuzetno zagađuje vazduh, a i emisije ugljen-dioksida su mu visoke.

Podmorske interkonekcije će omogućiti gašenje poslednjih blokova na ugalj u Španiji, Italiji

Španija i Italija su među sledećim zemljama, osim što se još čekaju rešenja za Balearska ostrva odnosno Sardiniju.

Očekuje se da će elektrane Brindisi Sud i Torrevaldaliga Nord, od po dva gigavata, u narednih par meseci biti prebačene u stratešku rezervu, a zatim trajno isključene. Preostale dve u Italiji – Sulcis (590 megavata) i Fiume Santo (640 megavata) na Sardiniji – verovatno će ostati u pogonu samo dok ne bude postavljen drugi podmorski elektroenergetski kabl do Apeninskog poluostrva.

Aboño u Španiji ima 916 megavata. Upravo se završava prebacivanje tog postrojenja na gas. Soto de Ribera (350) i Los Barrios (589 megavata) su minimalno aktivni. Preostaje termoelektrana Alcúdia na Majorci, koja ima dva bloka na ugalj po 130 megavata. Njeno zatvaranje takođe zavisi od instaliranja druge interkonekcije između arhipelaga i kopna.

Konačni prestanak upotrebe uglja u Slovačkoj je nakratko odložen, jer je jedan manji blok nastavio da troši svoje rezerve

Elektroprivreda Slovenské elektrárne je u martu prošle godine okončala rad svog kogenerativnog (CHP) postrojenja Vojany od 220 megavata, što je trebalo da označi kraj upotrebe uglja u Slovačkoj. Ipak, postrojenje Teko od 121 megavata je nastavilo da troši preostale zalihe uglja, da bi pokrilo zimsku sezonu.

Za francusku termoelektranu na ugalj Cordemais od 1,2 gigavata je zatvaranje predviđeno za 2027. godinu. Do tada bi jedina druga, Émile-Huchet (600 megavata) trebalo da pređe na gasna goriva.

Turska, Nemačka, Poljska, Slovenija, Češka, Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Kosovo* imaju najviše udele uglja u proizvodnji električne energije u EU i Jugoistočnoj Evropi.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

24. jun 2025. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU

Crna Gora do 10 novembra prima ponude prvu aukciju projekte solarnih elektrana

Crna Gora do 10. novembra prima ponude za prvu aukciju za projekte solarnih elektrana

24. jun 2025. - Pravna lica i preduzetnici u Crnoj Gori se spremaju za prvu aukciju za tržišne premije za projekte solarnih elektrana

GGF pojacava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost tranziciju

GGF pojačava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost, tranziciju

24. jun 2025. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u svom izveštaju za 2024. predstavio kako širom Jugoistočne Evrope i Kavkaza i drugde on pogoni zelenu tranziciju

probni rad EPS solarna elektrana Petka starom odlagalistu jalovine Kostolcu

Puštena u probni rad EPS-ova solarna elektrana Petka na starom odlagalištu jalovine u Kostolcu

24. jun 2025. - EPS je povezao svoje prvo veće fotonaponsko postrojenje na strujnu mrežu. Nova solarna elektrana Petka je u kostolačkom basenu.