Foto: Anastasia Palagutina on Unsplash
Era fosilnih goriva se kruni i ističe, smatra generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres. Obnovljivi izvori su zadržali prednost u pogledu troškova na globalnim tržištima električne energije, objavila je u godišnjem izveštaju Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA). Kopnene vetroelektrane je bilo najjeftinije izgraditi, i u proseku je to koštalo 53 odsto manje od najpristupačnije varijante pogona na fosilna goriva, a za fotonaponske sisteme je trebalo 41 odsto manje novca.
Kada se poredi po sravnjenim troškovima proizvodnje električne energije (LCOE), vetroparkovi na kopnu su takođe bili najjeftiniji izvor, a solarni sledeći. Ukupno, 91 odsto novoizgrađenih zelenih postrojenja velikog kapaciteta je isporučivalo struju uz manje troškove nego najpristupačnije elektrane na fosilna goriva.
U izveštaju Troškovi proizvodnje obnovljive struje 2024. (Renewable Power Generation Costs in 2024), potvrđeno je cenovno vođstvo obnovljivih izvora pred fosilnim gorivima, a padu troškova su diktirale tehnološke inovacije kao i konkurentni lanci snabdevanja i omasovljavanje proizvodnje, saopštila je IRENA. Ona očekuje da će se troškovi i dalje smanjivati, ali je i ukazala na izazove u kratkoročnom smislu.
Geopolitička pomeranja uključujući carine, zagušenje u domenu sirovina i sve dinamičnije stanje u fabričkoj proizvodnji, a pogotovo u Kini, mogli bi privremeno da poguraju troškove naviše.
Moguće je da će Azija, Afrika i Južna Amerika, koje brže stiču iskustvo i imaju velik potencijal u pogledu obnovljivih izvora, imati jači pad troškova
Troškovi u Evropi i Severnoj Americi će se verovatno zadržati na višem nivou, usled strukturnih izazova poput produžavanja perioda potrebnog za dobijanje dozvola, ograničenosti kapaciteta elektromreže i viših troškova na ime balansiranja sistema, stoji u novom dokumentu. Za razliku od tih delova sveta, u regionima poput Azije, Afrike i Južne Amerike su stope učenja u ovoj oblasti veće, a imaju i visok potencijal za korišćenje obnovljivih izvora, pa bi moglo doći do jačeg smanjenja troškova.
IRENA je skrenula pažnju na neophodnost stabilnih i predvidljivih okvira za ostvarivanje prihoda, radi snižavanja investicionog rizika i privlačenja kapitala.
„Energija iz čistih izvora je pametna ekonomika – a svet se kreće za novcem“, poručio je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres. Po njegovom mišljenju, era fosilnih goriva se kruni i ističe.
Troškovi kapitala naduvavaju LCOE u zemljama u razvoju
Ublažavanje rizika finansiranja je centralna tačka na putu ka omasovljavanju proizvodnje struje iz obnovljivih izvora i na zrelim i na tržištima u razvoju. Instrumenti poput ugovora o otkupu električne energije (PPA) igraju vodeću ulogu u pristupnosti priuštivih paketa finansiranja. Nasuprot tome, nekonzistentni ambijenti koji se tiču zakona i propisa te netransparentni postupci otkupa podrivaju raspoloženje investitora, dodala je IRENA.
U mnogim zemljama u razvoju, na Globalnom jugu, visoki troškovi kapitala, na koje utiču makroekonomska situacija i procenjeni rizici za ulaganja, znatno naduvavaju sravnjene odnosno nivelisane ili svedene troškove električne energije (LCOE), koji se računaju za celokupan vek proizvodnje.
Troškovi proizvodnje u vetroparkovima na kopnu daleko najniži među svim vrstama elektrana
Prošle godine su troškovi izgradnje kopnenih (onshore) vetroparkova bili najmanji od svih i u proseku 53 odsto niži nego za najjeftinije varijante postrojenja na fosilna goriva, dok su fotonaponski sistemi bili 41 procenat jeftiniji. Pritom su troškovi rada baterijskih sistema za skladištenje energije (BESS) od 2010. do kraja 2024. pali čak 93 odsto, na 192 dolara po kilovat-satu.
Nove vetroelektrane na kopnu su ostale najpristupačniji izvor u segmentu obnovljivih izvora: ponderisani globalni prosečni LCOE je iznosio 0,034 dolara po kilovat-satu (34 dolara po megavat-satu). Slede novi solar, sa 0,043 dolara za jedan kilovat-sat, i nove hidroelektrane, sa 0,057 po kilovat-satu.
Isto gledajući po nivelisanim troškovima proizvodnje električne energije, novoinstalirane velike zelene elektrane su strujom snabdevale uz 91 odsto niže troškove nego najpristupačniji novi pogoni koji rade na fosilna goriva.
S druge strane, LCOE za struju iz solarnih elektrana je blago porastao na godišnjem nivou, za 0,6 odsto, a iz vetroparkova na kopnu za tri odsto. Sledeći po porastu troškova su bili ofšor vetroparkovi, četiri odsto, a zatim segment na biogoriva, 16 procenata. Troškovi u elektranama pogonjenima koncentrisanom solarnom energijom (CSP) su za to vreme pali čak 46 odsto, u geotermalnim elektranama 16 procenata, a u hidrocentralama tek dva odsto.
Cene struje iz solarnih i vetroelektrana su počele da se stabilizuju, što je prirodan znak zrelosti ovog dela tržišta, poručili su autori i autorke pregleda.
Jasna putanja ka priuštivoj, bezbednoj, održivoj energiji
Prošlogodišnje uvećanje kapaciteta na obnovljive izvore za 582 gigavata je rezultiralo znatnom uštedom troškova, jer je izbegnuta upotreba fosilnih goriva u količini procenjene vrednosti 57 milijardi dolara, pokazali su novi podaci. Kada je reč o svim zelenim elektranama u pogonu, troškovi na ime fosilnih goriva su umanjeni za do 467 milijardi dolara, izjavio je generalni direktor agencije IRENA Frančesko la Kamera.
Nova električna energija iz obnovljivih izvora je po troškovima konkurentnija od fosilnih goriva i otvara jasan put ka priuštivoj, bezbednoj, održivoj energiji, istakao je.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.