Foto: Freepik
Inženjeri zaštite životne sredine i ove godine sprovode akciju Zamenite stari papir za sadnice na Novosadskoj cvetnoj pijaci. Kako bi podstakli reciklažu papira, daju po sadnicu cveća za svakih 10 kilograma starog papira koje neko donese na štand. Ko donese 60 kilograma, dobija sadnicu tuje.
Prva ovogodišnja prolećna Novosadska cvetna pijaca održaće se u petak i subotu, 4. i 5. aprila, na platou ispred Spensa. Pored široke ponude cveća, ukrasnih biljaka, raznih vrsta semena i pribora za baštovanstvo, posetioci će moći da zbrinu staru hartiju i na taj način urade nešto dobro za planetu.
Svi koji donesu 10 kilograma papira na štand Inženjera zaštite životne sredine dobiće sadnicu cveća, a za 60 kilograma hartije sleduje sadnica tuje. Cvetne pijace se održavaju petkom od 8.00 do 19.00 i subotom od 8.00 do 13.00. Ovog meseca će biti još jedan termin, 11. i 12, a u maju svaki petak i subota.
-
Foto: Inženjeri zaštite životne sredine
„Ukoliko zbog vremenskih uslova cvetna pijaca bude otkazana u naznačenim danima, i naša akcija će biti pomerena, a o novom datumu javnost ćemo informisati putem Fejsbuk stranice i sajta udruženja“, piše u saopštenju.
Svi zainteresovani će na štandu Inženjera zaštite životne sredine moći da dobiju više informacija o procesu reciklaže i načinima da smanje svoj uticaj na životnu sredinu i doprinesu njenom očuvanju.
Značaj reciklaže papira
Proizvodnja papira počinje sečom drveća, a nastavlja se proizvodnjom celuloze, pri kojoj se troši velika količina vode. Na primer, za izradu jednog papira A4 formata potrebno je 10 litara vode. Nakon što ispuni svoju svrhu, životni vek papira u najvećem broju slučajeva se završi spaljivanjem ili odlaganjem na deponije. Ipak, može i drugačije, jer papir ima odlična svojstva za reciklažu.
Za recikliranje je potrebno i do 74 odsto manje energije nego za proizvodnju papira od celuloze, uz oko 70 odsto manje emisija štetnih gasova. Da bi se zadovoljile potrebe jednog prosečnog domaćinstva za papirom, godišnje se poseče šest stabala. Svakom tonom recikliranih novina sačuva se 17 stabala starosti između 15 i 20 godina.
Takođe, reciklažom samo jedne tone starog papira sačuva se 32.000 litara vode potrebne za proizvodni proces. „Reciklirajmo stari papir i posadimo novo drveće svake godine kako bismo sačuvali naše šume, svež vazduh i smanjili klimatske promene“, poručuju Inženjeri zaštite životne sredine.
Akcija se realizuje u saradnji sa udruženjem Ritam zdravlja, uz podršku Pokreta gorana Novog Sada, Saveza OPENS i Gradske uprave za sport i omladinu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.