Životna sredina

Instalacija prvog sistema kontrole za odsumporavanje dimnih gasova u Ugljeviku

Instalacija prvog sistema kontrole za odsumporavanje

Slika: Pixabay

Objavljeno

01.12.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.12.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Termoelektrana Ugljevik u Republici Srpskoj dobiće CENTUM VP kontrolni sistem za odsumporavanje dimnih gasova, prvi tog tipa koji će biti instaliran na Zapadnom Balkanu. Ovaj kontrolni sistem japanske kompanije Yokogawa Electric Corporation bi trebalo da doprinese poboljšanju zaštite životne sredine i pomogne u ispunjavanju ekoloških standarda potrebnih za pridruživanje EU.

CENTUM VP integrisani sistem kontrole proizvodnje za praćenje i regulaciju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova biće dostavljen termoelektrani Ugljevik do avgusta 2018. godine.

Ovaj sistem biće operativan od oktobra 2019, saopštila je japanska kompanija za elektroinženjering i softver Yokogawa Electric Corporation.

Gradnja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova, vrednog 79,4 miliona evra, počela je u Ugljeviku u maju ove godine i najavljeno je da će trajati oko 35 meseci. Njegova posebna vrednost je što će značajno produžiti životni vek termoelektrane Ugljevik za, kako je rečeno, najmanje 20 godina.

Uz kontrolni sistem koji će biti instaliran i operativan do oktobra 2019, očekuje se da će celokupan sistem dodatno uticati na smanjenje zagađenja, što je bitno za Republiku Srpsku, i za Bosnu i Hercegovinu koja želi da članstvo u EU.

Termoelektrana Ugljevik snage 300 MW snabdeva četvrtinu ukupnog proizvodnog kapaciteta Reppublike Srpske. Gori mrki ugalj sa visokim sadržajem sumpora, tako da i emisije sadrže visok nivo sumpor-dioksida.

Predstojećim projektom isporuke i ugradnje kontrolnog sistema CENTUM VP za postrojenje za odsumporavanje dimnih gasova u Ugljeviku upravljaće podružnica kompanije u Austriji (Yokogava GesmbH) i beogradska kancelarija kompanije Yokogava Europe B.V.

Narudžbinu za CENTUM PV sistem za Ugljevik prosledila je kompanija Mitsubishi Hitachi Power Systems, Ltd (MHPS), koja inače gradi postrojenje za odsumporavanja dimnih gasova.

Mitshubishi Hitachi Power Systems (MHPS) inače će graditi postrojenje za odsumporavanje (FGD) i za termoelektranu Nikola Tesla A (TENT A) u Srbiji. Projekat vredan 167 miliona evra trebalo bi da doprinese smanjenju emisije sumpor-dioksida (SO2) i čestica, i omogući Srbiji da dostigne standarde EU u domenu životne sredine. To je prvi takav posao MHPS-a u Srbiji i tek drugi na prostoru Zapadnog Balkana.

Ugovor za izgranju u Srbiji potpisali su predstavnici Elektroprivrede Srbije (EPS) i MHPS u septembru ove godine u Beogradu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Tramp odbacio klimatsku politiku blokirao vetroparkova na moru SAD Pariskog sporazuma

Tramp odbacio klimatsku politiku, blokirao projekte vetroparkova na moru, povlači SAD iz Pariskog sporazuma

1. decembar 2017. - Predsednik SAD Donald Tramp je već u ogromnoj meri preokrenuo energetsku i klimatsku politiku. Ponovo istupa iz Pariskog sporazuma.

Tramp vraća fosilna goriva u prvi plan: Bušimo, bejbi, bušimo

1. decembar 2017. - Predsednik SAD Donald Tramp je na inauguraciji obećao da će sniziti cene energenata, s naglaskom na povećanje proizvodnje nafte i gasa

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

1. decembar 2017. - Pre tri meseca Zakonom o upravljanju otpadom uvedene su zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

Lobisti industrije rade na sprečavanju zabrane večnih hemikalija

Industrija lobiranjem pokušava da spreči zabranu upotrebe večnih hemikalija

1. decembar 2017. - Uprkos tome što su PFAS hemikalije povezane sa ozbiljnim bolestima, industrija intenzivno lobira da se spreči njihova zabrana u Evropskoj uniji