Voda

Inicijativa Pravo na vodu organizuje Foto-safari javnih česama

Inicijativa Pravo na vodu organizuje foto-safari javnih cesama

Foto: Pravo na vodu

Objavljeno

10.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Inicijativa Pravo na vodu je objavila poziv građanima na svoj Foto-safari gde oni treba da fotografišu javne česme u svom kraju i podele neku zanimljivu informaciju o njima. Poziv je otvoren do 10. septembra. Autori 100 najlepših fotografija sa najkreativnijim opisima će dobiti staklenu čašu Pravo na vodu.

Inicijativa Pravo na vodu je ranije uputila apel da se na čitavoj teritoriji Srbije osposobe i postave javne česme sa besplatnom vodom za piće. One su neophodne, uzimajući u obzir podatke o toplotnim ostrvima, gustini naseljenosti i kvalitetu vode, saopšteno je.

Cilj ovog konkursa je da ukaže na to da su javne česme ogledalo brige za javno zdravlje, kažu u inicijativi. Na konkurs se možete prijaviti tako što ćete popuniti i poslati formular.

Čista voda je potrebna za život svakog dana, a pri ekstremno visokim temperaturama i tokom poplava ili pandemija mora svima biti dostupna, poručuju iz Prava na vodu.

Foto: Pravo na vodu

„Javne česme predstavljaju besplatan i pristupačan izvor vode za piće, što je naročito važno tokom letnjih meseci kada su rashlađivanje i unos tečnosti od najvećeg značaja u prevenciji sunčanice i toplotnog udara“, izjavila je Iva Marković iz inicijative.

Ekstremna toplota negativno deluje na zdravlje, a naročito u uslovima visoke vlažnosti vazduha i intenzivne fizičke aktivnosti. Među ranjivim grupama su starije i osobe sa hroničnim bolestima i deca. Toplotni udar pogađa više organskih sistema, a najpre su izloženi kardiovaskularni i nervni.

„Voda nam nije svima dostupna u javnim prostorima, već se sve više prodaje u plastičnoj ambalaži, čime postaje roba, a ne ljudsko pravo. Korišćenjem vode sa javnih česmama smanjuje se upotreba flaširane vode, a tako i plastike koja zagađuje životnu okolinu“, dodala je Iva Marković.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

10. avgust 2023. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

10. avgust 2023. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

10. avgust 2023. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

10. avgust 2023. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane