Voda

Inicijativa Pravo na vodu organizuje Foto-safari javnih česama

Inicijativa Pravo na vodu organizuje foto-safari javnih cesama

Foto: Pravo na vodu

Objavljeno

10.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.08.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Inicijativa Pravo na vodu je objavila poziv građanima na svoj Foto-safari gde oni treba da fotografišu javne česme u svom kraju i podele neku zanimljivu informaciju o njima. Poziv je otvoren do 10. septembra. Autori 100 najlepših fotografija sa najkreativnijim opisima će dobiti staklenu čašu Pravo na vodu.

Inicijativa Pravo na vodu je ranije uputila apel da se na čitavoj teritoriji Srbije osposobe i postave javne česme sa besplatnom vodom za piće. One su neophodne, uzimajući u obzir podatke o toplotnim ostrvima, gustini naseljenosti i kvalitetu vode, saopšteno je.

Cilj ovog konkursa je da ukaže na to da su javne česme ogledalo brige za javno zdravlje, kažu u inicijativi. Na konkurs se možete prijaviti tako što ćete popuniti i poslati formular.

Čista voda je potrebna za život svakog dana, a pri ekstremno visokim temperaturama i tokom poplava ili pandemija mora svima biti dostupna, poručuju iz Prava na vodu.

Foto: Pravo na vodu

„Javne česme predstavljaju besplatan i pristupačan izvor vode za piće, što je naročito važno tokom letnjih meseci kada su rashlađivanje i unos tečnosti od najvećeg značaja u prevenciji sunčanice i toplotnog udara“, izjavila je Iva Marković iz inicijative.

Ekstremna toplota negativno deluje na zdravlje, a naročito u uslovima visoke vlažnosti vazduha i intenzivne fizičke aktivnosti. Među ranjivim grupama su starije i osobe sa hroničnim bolestima i deca. Toplotni udar pogađa više organskih sistema, a najpre su izloženi kardiovaskularni i nervni.

„Voda nam nije svima dostupna u javnim prostorima, već se sve više prodaje u plastičnoj ambalaži, čime postaje roba, a ne ljudsko pravo. Korišćenjem vode sa javnih česmama smanjuje se upotreba flaširane vode, a tako i plastike koja zagađuje životnu okolinu“, dodala je Iva Marković.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

10. avgust 2023. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

10. avgust 2023. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme

Stanje reka u Srbiji

Stanje reka u Srbiji: zagađenje i prekomerna eksploatacija ugrožavaju vodne resurse

10. avgust 2023. - O stanju reka u Srbiji je za Balkan Green Energy News govorio Strahinja Macić, pravni savetnik u organizaciji Polekol

hrvatska vlada ugovori vodna infrastruktura vodosnabdevanje kanalizacija vodovod

Hrvatska investirala 4,4 milijarde evra u vodnu infrastrukturu

10. avgust 2023. - Hrvatska vlada je uručila 19 ugovora za investiranje u vodovod i kanalizaciju u više od 20 lokalnih samouprava