Foto: andreas160578 from Pixabay
Hrvatska naftno-gasna kompanija INA i nemački E.ON potpisali su ugovor o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora.
Ugovor o otkupu električne energije (eng. power purchase agreement – PPA) će omogućiti kompaniji INA, koja je u većinskom vlasništvu mađarskog MOL-a, korišćenje energije iz sopstvenih elektrana, čak i sa udaljenih lokacija, odakle se proizvedena energija ili samo viškovi predaju u mrežu, saopštile su kompanije.
Otkup električne energije odnosi se na tri kogeneracijska postrojenja i 18 fotonaponskih elektrana sa ukupnom godišnjom proizvodnjom od 20 GWh. INA ima dve velike solarne elektrane Virje i Sisak, sa ukupnom snagom od oko 13 MW.
Kompanije su navele da ovo „2 u 1“ rešenje, snabdevanje električnom energijom i njen otkup, stvara dugoročno održiv energetski krug kojim se energija proizvedena na jednoj lokaciji može koristiti na drugoj.
Povezujemo proizvodnju i potrošnju u jedan efikasan, zatvoren energetski krug
Ovim partnerstvom povezujemo proizvodnju i potrošnju u jedan efikasan, zatvoren energetski krug, saopštio je E.ON Hrvatska.
Ovim korakom započinje nova faza saradnje, usmerena na razvoj pametnijeg, fleksibilnijeg i dugoročno održivog energetskog sistema, rekli su u E.ON-u.
“Ponosni smo što E.ON postaje ključni partner Ine u njezinoj elektrifikaciji, ne samo kroz opskrbu, već i kroz otkup električne energije, čime direktno omogućavamo fleksibilnu i lokalno proizvedenu energiju dostupnu tamo gdje je najpotrebnija”, rekao je Ivica Kuliš, direktor sektora Energy Retail u firmi E.ON Hrvatska.
Sokolović: Postavljanje temelja za dugoročnu energetsku nezavisnost i dekarbonizaciju
Dalibor Sokolović, direktor Novih i održivih biznisa u kompaniji INA, izjavio je da ulaganjem u sopstvenu proizvodnju i korišćenje PPA modela postavljaju temelje za dugoročnu energetsku nezavisnost i dekarbonizaciju poslovanja.
Ovakva rešenja omogućuju fleksibilnije i odgovornije upravljanje resursima, rekao je Sokolović.
Inače, analiza za 2024. godinu firme Pexapark pokazala je da evropsko PPA tržište ušlo u fazu prilagođavanja, oličenu rekordnim brojem sporazuma, ali s manjim kapacitetima i ugovorenim količinama. Pexapark je registrovao 15,2 GWu svim objavljenim ugovorima, što je pad od 11 odsto u odnosu na 2023. godineu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.