OIE

IFC odobrio kredit za najveće kogenerativno postrojenje na biomasu u Srbiji

IFC kredit najvece kogenerativno postrojenje biomasu Srbiji

Foto: Sammutawe / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.en

Objavljeno

27.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

27.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

IFC je omogućio proizvođaču papira Drenik ND da ugovori paket finansiranja vredan 106 miliona evra. Kompanija će deo sredstava iskoristiti za izgradnju prvog velikog kogenerativnog postrojenja na biomasu u Srbiji za sopstvene potrebe za električnom i toplotnom energijom.

Međunarodna finansijska korporacija – IFC odobrila je samostalno kredit od 60 miliona evra, praćen paketom od 46 miliona evra od drugih kreditora kojeg je uredila, kompaniji Drenik ND u Srbiji. U dokumentaciji stoji da će korisnik izgraditi postrojenje za istovremenu proizvodnju električne i toplotne energije (CHP), koje će raditi na biomasu, zatim da će refinansirati dug i ojačati obrtni kapital.

Drenik je najveći proizvođač toaletnog papira i ubrusa u zemlji. Upravlja jednom fabrikom u Beogradu, u industrijskoj zoni u Krnjači, gde planira da instalira kogeneracioni sistem, i još jednim pogonom u Mađarskoj.

CHP projekat se sastoji osam megavata kapaciteta za proizvodnju struje i 16 tona pare na sat

IFC će osim toga pružiti savetodavnu podršku za unapređivanje korporativnog upravljanja u kompaniji te će joj ojačati sisteme za upravljanje u domenu životne sredine i društvene odgovornosti, stoji u objavi. CHP postrojenje će služiti Dreniku za sopstvene potrebe. Trebalo bi da bude najveće te vrste u Srbiji, sa osam megavata kapaciteta za proizvodnju struje, uz 16 tona pare na sat. Zamisao je da zameni električnu energiju iz mreže i smanji potrošnju prirodnog gasa.

Kogeneracioni sistem će biti projektovan da troši 12,45 tona drvne sečke na sat odnosno 90.000 tona godišnje, objavio je ranije IFC. Bilo je predviđeno da bude izgrađen pre kraja ove godine. Drenik namerava da biomasu kupuje od Srbijašuma, stoji na veb stranici projekta. Pravila bi se od drveta prikupljenog pri održavanju šuma i orezivanju stabala, uključujući ona na javnim zelenim površinama.

IFC je globalna razvojna institucija, deo Grupacije Svetske banke. Pokriva privatni sektor u tržištima u razvoju. Saopštio je da će najnovijom investicijom podržati tranziciju Srbije u istrajnu, niskougljeničnu privredu.

Prvi CHP sistem na biomasu u zemlji pušten je u rad 2019. u Boljevcu. Green Energy Point, kako se zove, ima kapacitet za proizvodnju struje od 2,4 megavata i 8,3 megavata za toplotnu energiju.

Komentara: (1)
HADZI ZORAN JOVANOVIC / 28.02.2024.

Pitajte Drakulića kako mu radi pogon na sečku??????Idite do Mađarske i vidite koje probleme imaju sa pepelom dobijenog od sagorevanja sečke.??????Koliko košta prevoz sečke do Beograda???????Pa ljudi sve je jasno.Samo zašto i dalje mlatimo praznu slamu??????

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

27. februar 2024. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

27. februar 2024. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

27. februar 2024. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

27. februar 2024. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama