OIE

IEA: EU će 2035. i dalje biti najveći svetski uvoznik solarnih panela

solarni paneli eu iea uvoz

Foto: Pexels

Objavljeno

04.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska unija je najveći svetski uvoznik solarnih panela, a očekuje se da će to i ostati barem do 2035. godine, navodi se u najnovijem izveštaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA). Udeo tehnologija čiste energije u ukupnom uvozu unije će porasti sa ispod 10% u 2023. na 35% u 2035. godini, dok će se udeo fosilnih goriva smanjivati.

Domaća proizvodnja solarnih panela u EU bila je dovoljna za nešto ispod 15% potražnje u 2023. godini, dok je ostatak pokriven uvozom, a čak su stvorene i zalihe koje su bile na oko tri puta veće od novih kapaciteta instaliranih u toj godini, stoji izveštaju IEA pod nazivom Energy Technology Perspectives 2024 (ETP-2024). EU nabavlja solarne module uglavnom iz Kine i zemalja Jugoistočne Azije, mada deo uvoza sada dolazi iz Sjedinjenih Država.

Domaći solarni moduli pokrivaju samo 15% potražnje u EU

Evropska domaća proizvodnja je oko 7 GW godišnje, a trenutno nema najava značajnijeg proširenja proizvodnje. Štaviše, postoje indicije da bi se postojeći kapacitet za proizvodnju solarnih modula mogao čak i smanjiti.

Istovremeno, IEA u izveštaju navodi da je udeo EU u ukupnom svetskom proizvodnom kapacitetu pao na manje od 1%. Međutim, unija je zadržala svoj udeo od 3% kada je u pitanju svetsko snabdevanje polisilicijumom, zahvaljujući visokoj čistoći nemačkog proizvoda i njegovom izvozu u Kinu.

Svetski kapacitet za proizvodnju solarnih panela mogao bi do 2035. da poraste na 1.695 GW godišnje

Prema jednom scenariju analiziranom u izveštaju, svetski kapacitet za proizvodnju solarnih modula mogao bi da dostigne 1.695 GW 2035. godine, u poređenju sa 1.115 GW iz 2023. godine.

Vrednost globalnog tržišta solara, vetra, električnih vozila, baterija, postrojenja za elektrolizu i toplotnih pumpi se od 2015. do 2023. godine skoro učetvorostručila, dostigavši preko 700 milijardi dolara, što predstavlja oko polovine ukupne vrednosti prirodnog gasa proizvedenog u svetu. Uz trenutne politike, globalno tržište ovih šest čistih tehnologija moglo bi se skoro utrostručiti do 2035. godine i premašiti dva biliona dolara.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

bih federacija ephzhb poklecani urbanistička dozvola tuzba arhaus

Vrhovni sud Federacije BiH poništio urbanističku dozvolu za vetropark Poklečani

4. novembar 2024. - . U projekat Poklečani investira Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne, jedna od tri državne elektroprivrede u BiH

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

4. novembar 2024. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Članovi ZEZ Sunca na krovu s elektranom

U Hrvatskoj puštena u rad prva građanska solarna elektrana

4. novembar 2024. - Na krovu gradske pijace u Križevcima u Hrvatskoj puštena je u rad prva građanska solarna elektrana

crna gora povecana potrosnja elektricne energije solar epcg kasalica

Potrošnja električne energije u Crnoj Gori povećana 25 odsto

4. novembar 2024. - Jedan od razloga zašto je povećana potrošnja električne energije je i rast broja solarnih elektrana, čiji je ukupan kapacitet blizu 80 MW