OIE

Hrvatski operator naftovoda JANAF kupio i drugu solarnu elektranu

janaf prudens consilium suncana elektrana

Foto: JANAF

Objavljeno

01.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Jadranski naftovod kupio je solarnu elektranu Bulinac snage 5,2 MW, i tako je nastavio realizaciju svog plana da diverzifikuje poslovanje i od kompanije koja se bavi transportom i skladištenjem nafte preraste u energetsku kompaniju.

Operator naftovoda i skladiišta nafte Jadranski naftovod (JANAF) je putem povezanog društva JANAF OIE kupio 100 odsto poslovnog udela u društvu Prudens consilium i time stekao solarnu elektranu Bulinac kod Bjelovara instalisane snage 5,1796 MW, saopštila je hrvatska kompanija.

Vlasnici firme Prudens consilium su Maverick Wealth Management, Aquila visum i V Solar. Sve tri su registrovane u Hrvatskoj, navodi se u registru hrvatskih firmi.

Firma je u novembru 2021. od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja dobila rešenje da nije potrebno da radi procenu uticaja na životnu sredinu, kao i glavnu ocenu prihvatljivosti za ekološku mrežu za solarnu elektranu Bulinac.

Krajem maja kupljena je fotonaponska elektrana Vođinci

Svoj prvi projekat za gradnju fotonaponske elektrane JANAF je preuzeo krajem maja. Tada je sklopio Ugovor o kupoprodaji 100 odsto udela u firmi Solar Energy Vođinci i ulaganju u sunčanu elektranu u Vođincima, nedaleko Vinkovaca, instalisane snage 14,28 MW i priključne snage 9,99 MW.

Projekat je u fazi početka gradnje i poseduje građevinske dozvole, pa je očekivani datum puštanja u rad 1. mart 2025, naveo je JANAF.

Kompanija je tada saopštila da je odmah po donošenju Strategije tranzicije i razvoja JANAF-a za razddoblje od 2022. do 2030. s vizijom do 2050, u januaru 2022, kojom su se opredelili za zelenu transformaciju poslovanja, krenula sa sprovođenjem konkretnih koraka kako bi ostvarili ciljeve.

Otvoren javni poziv za projekte

JANAF ima otvoren javni poziv na kojem traži zainteresovane partnere za razvoj i prodaju projekata solarnih parkova i vetroelektrana.

JANAF će nastaviti sa razvojem segmenta poslovanja obnovljivih izvora energije, kako bi postao respektabilan igrač na hrvatskom tržištu električne energije, najavio je Stjepan Adanić, predsednik Uprave JANAF-a.

Kompanija je najavila ulaganja i u geotermalnu energiju, i trenutno razmatra niz drugih grinfild i projekata za obnovljivu energiju u kasnijim fazama razvoja. Dosad je JANAF instalirao solarne elektrane na objaktima u svojim terminalima Sisak, Žitnjak i Omišalj, a u pripremi su postrojenja na zemlji na lokacijama u Slavonskom Brodu, Omišlju i na Žitnjaku u Zagrebu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

1. avgust 2024. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)

hrvatska rp global novalja solar ebrd

RP Global dobio kredit od 12,2 miliona evra za solarnu elektranu Novalja

1. avgust 2024. - RP Global je krajem aprila počeo da gradi fotonaponsku elektranu Novalja na lokaciji Zaglava na ostrvu Pag

severna makedonija kazanci memorandum gasne elektrane mickoski dzemail

Severna Makedonija i Kazanci potpisali memorandum o gradnji gasnih elektrana

1. avgust 2024. - Memorandum o razumevanju potpisali su premijer Hristijan Mickoski i predsednik turske firme Kazandci Holding Šaban Džemail

Elektroenergetski sistemi Balkanu pod pritiskom toplotnih talasa suse

Elektroenergetski sistemi na Balkanu pod pritiskom zbog toplotnih talasa, suše

1. avgust 2024. - Svaki novi dan sa tropskim temperaturama u letnjoj sezoni je sve veće iskušenje za proizvodnju električne energije i stabilnost prenosa