OIE

Hrvatski Mezzanine Partners uskoro aktivira fond za investicije u zelenu energiju

Hrvatski Mezzanine Partners fond investicije zelenu energiju tamno zeleni

Foto: iStock

Objavljeno

19.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska firma Mezzanine Partners uspela je da pribavi 50 miliona evra za svoj fond Energy Adria koji će, kako su saopštili, biti prvi „tamno zeleni“ fond u Hrvatskoj. U toku su razgovori da se obezbedi još 50 miliona evra.

Mezzanine Partners, firma za upravljanje investicionim fondovima, osnovana je decembra 2021. godine u Zagrebu, a već više od dve godine upravlja fondom Croatian Mezzanine Debt Fund veličine 52,2 miliona evra koji je namenjen hrvatskim malim, srednjim i srednje kapitalizovanim firmama.

Krešimir Gjenero, zamenik predsednika Upravnog odbora u firmi Mezzanine Partners, kaže da su nedugo nakon pokretanja fonda Croatian Mezzanine Debt Fund počeli da pripremaju fond Energy Adria, koji bi se bavio projektima OIE, preneo je Poslovni dnevnik, saopštio je Mezzanine Partners.

Sa domaćim institucionalnim investitorima se pregovara o ulaganju 50 miliona evra

Firma se prijavila na otvoreni poziv Evropskog investiconog fonda (EIF) u okviru InvestEU programa u sektoru klime i infrastrukture za ulaganja u čistu energiju. Uspeli su da 50 miliona evra i sada, kako kaže, Gjenero, i sada razgovaraju sa domaćim institucionalnim investitorima o investiranju približno istog iznosa.

Aktiviranje fonda očekuje se do kraja prvog kvartala 2025, a planirane su investicije u vetroparkove, solarne elektrane, baterije.

Uz podršku ovakvog fonda moguće je sprovesti projekte za obnovljivu energiju snage veće od 200 MW, naveo je on.

Prvi „tamno zeleni“ fond u Hrvatskoj

Energy Adria će, prema njegovim rečima, biti prvi fond u Hrvatskoj koji će biti klasifikovan kao specifični fond prema članku 9. Uredbe o objavljivanju informacija o održivom finansiranju (eng. Sustainable Finance Disclosure Regulation – SFDR). To podrazumeva najviše zahteve održivosti, zbog čega se takvi fondovi nazivaju „tamno zeleni“, naveo je Gjenero.

Inače, sličan status ima i fond Alcazar Energy, koji investira na Zapadnom Balkanu.

Koncept fonda je fleksibilan i uz opciju suvlasništava fond može biti i jedini vlasnik, a poodmakle projekte može pratiti kroz mezanin finansiranje (eng. mezzanine financing).

Prva investicija fonda mogla bi biti dogovorena tokom 2025. Fond je, pre svega, namenjen investicijama u Hrvatskoj, ali postoji mogućnost da se ulaže i u projekte u okolnim državama.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija do 2029 odlozila proceduru za prikljucenje za projekte elektrana

Srbija do 2029. odložila proceduru za priključenje za projekte elektrana

19. novembar 2024. - Za projekte velikih vetroelektrana i solarnih parkova u Srbiji, tek 2029. godine stižu na red zahtevi za izradu studije priključenja na visokonaponski sistem

Bugarska daleko najjaca na svetu u domenu baterijskih sistema

Bugarska daleko najjača na svetu u domenu baterijskih sistema

19. novembar 2024. - Udeo tehnologije baterijskih sistema u prenosnom sistemu Bugarske je mnogo veći nego bilo gde drugde u svetu, i to u više kategorija

popust na struju gas grejanje preko platforme eUprava

Otvorene prijave za popust na struju, gas, grejanje preko platforme eUprava

19. novembar 2024. - Preko platforme eUprava sada može da se podnese zahtev za sticanje statusa energetski ugroženog kupca u Srbiji i subvencije za energente.

YESS Power BESS Sedat Akar Novaci hibridnoj elektrani

YESS Power očekuje puštanje u rad baterijskog skladišta u solarnom parku Novaci u trećem kvartalu

19. novembar 2024. - Generalni direktor turske kompanije YESS Power Sedat Akar predstavio je na Beogradskom energetskom forumu 2026 hibridno postrojenje Novaci