Voda

Hrvatska vlada potpisala ugovore za projekte za upravljanje vodama u Slavoniji

Hrvatska vlada potpisala ugovore za projekte za upravljanje vodama u Slavoniji

Photo: mzoip.hr

Objavljeno

09.12.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.12.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Predstavnici Vlade Hrvatske potpisali su šest ugovora o sufinansiranju projekata za upravljanje vodama na području Slavonije, saopšteno je posle sednice vlade održane u Osijeku. Ugovori vredni ukupno 1,7 milijardi kuna (225 miliona evra) se odnose na projekte, koji će se sprovoditi kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija (OPKK) 2014 – 2020. uključujući projekat uređenja desne obale reke Drave u Osijeku ukupne vrednosti 44 miliona kuna (5,8 miliona evra).

Od ukupne sume ukupno 947,8 miliona kuna (125 miliona evra) je obezbeđeno iz evropskih strukturnih fondova. U saopštenju se precizira da će se ovi projekti finansirati u okviru OPKK 2014 – 2020. i napominje da je Hrvatskoj na raspolaganju 1,05 milijardi evra bespovratnih sredstava za projekte vodoprivrede.

„Šest projekata, za čiju realizaciju su potpisani ugovori, odnose se na izgradnju sedam postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, postrojenje za pijaću vodu u Belišću, rekonstrukciju 360 kilometara kanalizacione i 60 kilometara mreže za vodosnabdevanje sa više od 150 crpnih stanica. Projektima će se obezbediti bolje snabdevanje vodom za više od 50.000 ljudi“, kaže se u saopstenju.

U okviru OPKK se sprovodi 17 projekata iz vodoprivrede ukupne vrednosti 4,7 milijardi kuna (629 miliona evra), od čega je 34 odsto, oko 2,7 milijardi kuna (357 miliona evra), obezbeđeno kroz sufinansiranje iz fondova Evropske unije.

Još deset projekata ukupne vrednosti 6,2 milijarde kuna (820 miliona evra) trebalo bi da bude odobreno do kraja 2017. godine, a za njih će biti obezbeđeno 3,6 milijardi kuna (476 miliona evra) za sufinansiranje iz fondova EU, saopštila je vlada Hrvatske, dodajući da je još oko 70 projekata u pripremi što znači da će se sva sredstva određena za ovu državu iz fondova EU biti iskorišćena.

Realizacijom ovih infrastrukturnih projekata za vodoprivrede će biti obezbeđen savremeni sistem vodosnabdevanja sa boljim kvalitetom pijaće vode za stanovništvo, kao i poboljšani odvodni sistemi i sistemi za prečišćavanje otpadnih voda u skladu sa standardima EU. Projekti treba da obezbede i zaštitu izvora vode za piće, vodnih resursa i povezanih ekosistema.

Vlada je ocenila da će ova ulaganja indirektno doprineti razvoju i poboljšanju kvaliteta života stanovništva privlačenjem novih investicija i otvaranjem novih radnih mesta.

U okviru projekta uređenja obale reke Drave u Osijeku će biti izgrađeno najduže šetalište uz neku reku u Hrvatskoj, a dva dela grada će biti spojena obalskim bedemom.

Ugovore su potpisali ministar zaštite okoline i energetike Tomislav Ćorić, generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković i direktori lokalnih vodoprivrednih firmi i gradskih vodovoda iz tog dela Hrvatske.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

9. decembar 2017. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

9. decembar 2017. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

9. decembar 2017. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

9. decembar 2017. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane