Otpad

Hrvatska uvodi nove propise za upravljanje otpadom – naplata po količini generisanog otpada

Slika: Pixabay

Objavljeno

30.05.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.05.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska vlada usvojila je uredbu na osnovu koje će se odnošenje otpada ubuduće u celoj zemlji naplaćivati po količini.

„Komunalno preduzeće može naplatiti onoliko otpada koliko je korisnik proizveo. To znači da u prošlost odlazi naplata po kvadratima“, rekao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine i energetike Hrvatske Mario Šiljeg.

U nekim gradovima u Hrvatskoj se odnošenje otpada već naplaćuje po količini a novom uredbom se to pravilo uvodi na nivou cele zemlje.

Komunalna preduzeća će moći da odaberu jedan od dva modela naplate – po masi predatog otpada ili po zapremini kontejnera.

Podsticaj separaciji otpada

Uredbom se uvodi i naknada koja treba da podstakne gradove i opštine da više odvajaju otpad po vrsti a manje ga odlažu. „Poruka uredbe jest manje trijaže – veća naknada, više trijaže – manja naknada“, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.

To znači da će opštine, ako ne ostvare zadati cilj za smanjenje mešovitog otpada, plaćati naknadu po prekoračenoj toni. Naknada će ove i naredne godine iznositi 100 kuna (13,48 evra) po toni, dok će se u 2019. i 2020. godini povećati na 150 kuna (20,22 evra) po toni, a 2021. i 2022. godine na 200 kuna (26,96 evra) po toni otpada.

U Zagrebu se godišnje u proseku po stanovniku proizvede oko 324 kilograma mešovitog komunalnog otpada, a ta količina ove godine mora da se smanji za 65 kilograma kako grad ne bi platio naknadu.

„Do 2020. godine moramo odvajati 50 odsto komunalnog otpada. Trenutno odvajamo u proseku oko 24 odsto. Ovom uredbom podstaći ćemo i ubrzati postizanje tih ciljeva“, rekao je Šiljeg.

Novina je i da će građani moći da odvajaju otpad već u svojim domovima a ne samo putem reciklažnih dvorišta i kontejnera na javnim površinama.

Uredba stupa na snagu u novembru, a opštine i gradovi će imati tri meseca da se prilagode. U Hrvatskoj trećina opština odvaja otpad.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska opasan otpad italija ilegalan uvoz hapsenja europol

Kriminalna grupa uvozila opasan otpad iz tri EU zemlje i zakopavala ga u Hrvatskoj

30. maj 2017. - Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala

bih nova alumina energana otpad spaljivanja struja deponije

Nova Alumina želi da izgradi energanu na komunalni otpad kako bi prestala da koristi ugalj

30. maj 2017. - Kompanija Nova Alumina planira da izgradi energanu na alternativna goriva, pre svega na komunalni otpad, kako bi zamenila ugalj

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem

EPS i domaća industrija potpisali ugovore o zbrinjavanju pepela iz termoelektrana

30. maj 2017. - Lafarge Srbija, Elixir Group i Moravacem će kupiti 30 miliona tona pepela od Elektroprivrede Srbije u narednih deset godina

IFC gradi Savez za zeleni rast na Zapadnom Balkanu Western Balkans Green Growth Alliance

IFC gradi Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana

30. maj 2017. - IFC predvodi inicijativu u okupljanje u Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana, koji će biti okrenut dekarbonizaciji i održivosti privrede