Otpad

Hrvatska uvodi nove propise za upravljanje otpadom – naplata po količini generisanog otpada

Slika: Pixabay

Objavljeno

30.05.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.05.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska vlada usvojila je uredbu na osnovu koje će se odnošenje otpada ubuduće u celoj zemlji naplaćivati po količini.

„Komunalno preduzeće može naplatiti onoliko otpada koliko je korisnik proizveo. To znači da u prošlost odlazi naplata po kvadratima“, rekao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine i energetike Hrvatske Mario Šiljeg.

U nekim gradovima u Hrvatskoj se odnošenje otpada već naplaćuje po količini a novom uredbom se to pravilo uvodi na nivou cele zemlje.

Komunalna preduzeća će moći da odaberu jedan od dva modela naplate – po masi predatog otpada ili po zapremini kontejnera.

Podsticaj separaciji otpada

Uredbom se uvodi i naknada koja treba da podstakne gradove i opštine da više odvajaju otpad po vrsti a manje ga odlažu. „Poruka uredbe jest manje trijaže – veća naknada, više trijaže – manja naknada“, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.

To znači da će opštine, ako ne ostvare zadati cilj za smanjenje mešovitog otpada, plaćati naknadu po prekoračenoj toni. Naknada će ove i naredne godine iznositi 100 kuna (13,48 evra) po toni, dok će se u 2019. i 2020. godini povećati na 150 kuna (20,22 evra) po toni, a 2021. i 2022. godine na 200 kuna (26,96 evra) po toni otpada.

U Zagrebu se godišnje u proseku po stanovniku proizvede oko 324 kilograma mešovitog komunalnog otpada, a ta količina ove godine mora da se smanji za 65 kilograma kako grad ne bi platio naknadu.

„Do 2020. godine moramo odvajati 50 odsto komunalnog otpada. Trenutno odvajamo u proseku oko 24 odsto. Ovom uredbom podstaći ćemo i ubrzati postizanje tih ciljeva“, rekao je Šiljeg.

Novina je i da će građani moći da odvajaju otpad već u svojim domovima a ne samo putem reciklažnih dvorišta i kontejnera na javnim površinama.

Uredba stupa na snagu u novembru, a opštine i gradovi će imati tri meseca da se prilagode. U Hrvatskoj trećina opština odvaja otpad.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora kese zabrana plastika deponija podgorica

Crna Gora prepolovila upotrebu plastičnih kesa, na deponijama ih je 70 odsto manje

30. maj 2017. - Pre tri meseca Zakonom o upravljanju otpadom uvedene su zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže

Nuklearni startap newcleo napredne modularne reaktore Slovackoj

Nuklearni startap newcleo planira napredne modularne reaktore u Slovačkoj

30. maj 2017. - Newcleo je sa slovačkim kompanijama dogovorio izgradnju sistema sa do četiri napredna modularna reaktora, uz razvoj njegove tehnologije

eps spaljivanje otpada tent obrenovac

EPS planira da proizvodi struju iz otpada u TE Nikola Tesla A

30. maj 2017. - EPS traži od Ministarstva zaštite životne sredine da odredi obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta spaljivanja otpada

Madarski madjarski Alteo akvizicije Srbiji Hrvatskoj zelenu platformu

Mađarski Alteo sprema akvizicije u Hrvatskoj, Srbiji za svoju zelenu platformu

30. maj 2017. - Alteo, u kojem MOL ima manjinski udeo, kreće u regionalnu ekspanziju – osim matične Mađarske, primarno cilja na Slovačku, Hrvatsku i Srbiju