OIE

Hrvatska ulaže 50 miliona evra u geotermalnu energiju u blizini šest gradova

hrvatska geotermalna energija npoo gradovi istrazivanje

Photo by Koen Swiers/Pexels

Objavljeno

25.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska je pokrenula istraživanje geotermalnih voda u blizini šest gradova i u te radove planira da uloži 50 miliona evra.

Geotermalna istraživanja uvrštena su u Nacionalni plan oporavka i otpornosti (NPOO) kao jedan od ključnih energetskih projekata. U sklopu tog plana Agencija za ugljikovodike dobila je bespovratnih 50 miliona evra za istraživanje geotermalnih izvora u blizini šest hrvatskih gradova, prenela je Zelena Hrvatska.

Martina Tuschl, direktorka Sektora za geotermalnu energiju u Agenciji, istakla je da je Hrvatska u prednosti u odnosu na mnoge evropske zemlje. Naime, u njima je, kako je istakla, neophodno bušiti znatno dublje kako bi se dospelo do geotermalne vode sa temperaturom pogodnom za proizvodnju energije, što povećava troškove i produljuje rokove realizacije.

U slučaju pozitivnog ishoda istraživanja gradovi bi dobili geotermalne izvore za grejanje

U Hrvatskoj se, dodala je, zahvaljujući povoljnim geološkim uslovima do traženih temperatura dolazi brže i sa manje ulaganja u istraživanja i bušenja. To pozicionira Hrvatsku kao atraktivnu destinaciju za razvoj geotermalne energije, navela je ona.

Tuschl je navela da se zahvaljujući novcu iz NPOO-a radi istraživanje u blizini gradova Vinkovci, Vukovar, Osijek, Sisak, Zaprešić i Velika Gorica. U slučaju pozitivnog ishoda istraživanja ti gradovi dobili bi geotermalne izvore za grejanje domaćinstava, gradskih ustanova i firmi, dodala je ona.

Završetak projekta planiran je za jun sledeće godine

Do sada je na tim područjima snimljena seizmika i pokrenuta izrada četiri bušotine. Za nekoliko dana počinje bušenje kraj Velike Gorice, a slede Osijek, Vinkovci i Zaprešić. To su bušotine koje bi trebalo da se koriste za grejanje.

Završetak projekta planiran je za jun sledeće godine, kada bi se trebalo da bude poznato kakav je geotermalni energetski potencijal svakog grada. Inače, najveći geotermalni potencijal poseduje panonski deo Hrvatske.

U Hrvatskoj trenutno ima 12 eksploatacionih polja

Prema podacima Agencije za ugljikovodike, u Hrvatskoj je trenutno 12 eksploatacionih polja i 24 istražna prostora za geotermalne vode.

Od toga 13 istražnih prostora pripada firmama u vlasništvu lokalnih samouprava, sa prioritetom razvoja geotermalne energije za toplinarstvo. Četiri investitora razvijaju geotermalni potencijal za proizvodnju električne energije na šest istražnih prostora.

Od 12 eksploatacijskih polja na šest se planira proizvodnja električne energije.

Najveći investitori ENNA i Soyak

Nacionalni energetski i klimatski plan (NEKP) zacrtao je instalisana snagu geotermalnih elektrana od 68 MW do 2030. godine. Dosad je izgrađena samo jedna geotermalna elektrana snage 10 MW.

Najveći investitori u geotermalnom sektoru su firme Soyak Energy i ENNA grupacija sa više od 55 miliona evra.

Inače, u Hrvatskoj je 3. i 4. marta organizuje Geothermal Investment Forum Croatia 2025, prva međunarodna konferencija u Hrvatskoj u potpunosti posvećena geotermalnoj energiji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Vetroparkovi Alibunar 1 2 trzisne premije aukcijama za obnovljive izvore energije Srbiji

Vetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2 dobili tržišne premije na aukcijama za obnovljive izvore energije u Srbiji

25. februar 2025. - Vetroparkovi Alibunar 1 i Alibunar 2, u većinskom vlasništvu kompanije SANY Renewable Energy, osvojili su tržišne premije na aukciji u Srbiji

hrvatska geotermalna energija npoo gradovi istrazivanje

Hrvatska ulaže 50 miliona evra u geotermalnu energiju u blizini šest gradova

25. februar 2025. - Agencija za ugljikovodike dobila je bespovratnih 50 miliona evra za istraživanje geotermalnih izvora u blizini šest hrvatskih gradova

Fortis narucio baterije najveci solarni park Severnoj Makedoniji

Fortis naručio baterije za najveći solarni park u Severnoj Makedoniji

25. februar 2025. - Baterijski sistem operativne snage 62 megavata biće integrisan u solarnu elektranu Oslomej, kojom upravlja Fortis Energy

grejanje solar toplotne pumpe maricic nenad novi sad prozjumer

Solarni paneli i toplotne pumpe – kombinacija za smanjenje troškova grejanja 40 odsto

25. februar 2025. - Primer vlasnika domaćinstva sa solarnom elektranom na krovu i inverter klima-uređajima daje zanimljivu računicu