OIE

Hrvatska nudi poljoprivrednicima 20,2 miliona evra grantova za OIE

Foto: Pixabay

Objavljeno

11.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (APPRRR) pozvala je poljoprivrednike da se prijave za grantove za obnovljive izvore energije (OIE) kojima će se sufinansirati ulaganja u cilju povećanja energetske efikasnosti, navodi se u pozivu objavljenom na sajtu agencije.

Grantovi za OIE mogu se koristiti za postrojenja za proizvodnju električne i/ili toplotne energije iz obnovljivih izvora, uključujući i biomasu, za potrebe poljoprivrednog gazdinstva koje koristi bespovratna sredstva, navodi se u pozivu.

Ukupna opredeljena sredstva za ove grantove, koji se daju u sklopu programa ruralnog razvoja Hrvatske za period od 2014. do 2020. godine, iznose 150 miliona kuna (oko 20,2 miliona evra), stoji u pozivu.

Najniža vrednost bespovratnih sredstava po projektu iznosi 5.000 evra, a najviša milion evra, osim za korisnike početnike, koji mogu dobiti maksimalno 100.000 evra.

Rok za dostavljanje prvog dela zahteva za finansijsku podršku, koji je do sada dva puta produžavan, je 30. novembar, dok se drugi deo zahteva mora predati osam meseci po zaključenju ugovora o finansiranju i nakon sprovedenog postupka nabavke.

Prihvatljivi korisnici su fizička i pravna lica upisana u registar poljoprivrednika najmanje godinu dana u trenutku podnošenja zahteva, dok mladi poljoprivrednici (ispod 41 godine) mogu biti upisani u registar privrednika i manje od godinu dana u trenutku podnošenja zahteva.

Ukoliko vrednost ukupno prihvatljivih troškova iznosi više od 200.000 kuna (oko 26.950 evra), korisnik je dužan da priloži i poslovni plan kojim će dokazati ekonomsku održivost projekta, a taj poslovni plan treba da bude izrađen u skladu sa uputstvima i pojašnjenjima datim uz poziv.

Postrojenje za proizvodnju električne i/ili toplotne energije koje koristi obnovljive izvore energije u poljoprivrednom gazdinstvu mora imati instalisanu snagu manju ili jednaku priključnoj snazi poljoprivrednog gazdinstva i planiranu godišnju proizvodnju manju ili jednaku godišnjoj potrošnji poljoprivrednog gazdinstva koje koristi bespovratna sredstva, navodi se u pozivu.

Proizvedena električna i/ili toplotna energija mora se koristiti za podmirenje sopstvenih potreba gazdinstva, dok eventualne viškove korisnik može predavati u elektroenergetsku mrežu, bez zarade, i električnu energiju koristiti u periodima kada ne proizvodi dovoljno energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Borislav Kostadinov Green for Growth Fund Ekspanzija Fonda za zeleni razvoj ubrzala milijardu evra intervju

Kostadinov: Ekspanzija Fonda za zeleni razvoj ubrzava nakon što je premašio milijardu evra

11. septembar 2018. - Aktiva kojom GGF upravlja se popela na više od milijardu evra, a potražnja za svime što ima u ponudi stabilno raste, otkriva direktor tog fonda Borislav Kostadinov iz firme Finance in Motion

Centar za energetsko savetovanje u Uzicu

U Užicu otvoren Centar za energetsko savetovanje

11. septembar 2018. - Po objavljivanju javnog poziva za sufinansiranje mera energetske sanacije za domaćinstva, u Užicu je otvoren Centar za energetsko savetovanje građana i preduzetnika

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

11. septembar 2018. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama

subvencije solarne elektrane srbija djedovic

Subvencije za solarne elektrane dobilo 28 opština i gradova u Srbiji

11. septembar 2018. - Ukupno 28 lokalnih samouprava dobilo je subvencije za instaliranje solarnih elektrana na krovovima 30 objekata od javnog značaja