Otpad

Hrvatska nije zaštitila građane od industrijskog otpada, EU je šalje na Sud pravde

Hrvatska nije zastitila gradjane od industrijskog otpada, EU je salje na Sud pravde

Photo: curia.europa.eu

Objavljeno

09.03.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.03.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija je odlučila da pošalje Hrvatsku na Sud pravde Evropske unije (EU) zbog neuspeha da osigura adekvatan nivo zaštite ljudskog zdravlja i životne sredine na lokalitetu Crno brdo kod mesta Biljane Donje, u blizini grada Benkovca, na manje od 50 metara od domaćinstava.

Evropska komisija (EK) je saopštila da skoro četiri godine industrijski otpad deponovan na ilegalnoj deponiji Crno brdo nije sklonjen i propisno uređen, što stvara opasnost od zagađenja podzemnih voda i vazduha. Prema podacima EK, lokacija se trenutno koristi kao odlagalište velike količine ostataka iz proizvodnje feromangana i silikomangana.

„Pošto hrvatske vlasti nisu uspele da deklarišu taj materijal kao otpad u skladu sa Direktivom o otpadu, oko 140.000 tona ovog potencijalno štetnog kamenog agregata je deponovano direktno na zemljište, što ugrožava lokalne stanovnike i životnu sredinu“, navodi EK.

Hrvatska je trebalo da uredi upravljanje otpadom u skladu sa pravilima EU o otpadu najkasnije do kraja 2015. godine, a EK je naglasila da se zemlja obavezala u nekoliko navrata da će rešiti ovaj problem, ali se na terenu ništa nije promenilo.

EK je pokrenula postupak kršenja propisa protiv Hrvatske u martu 2015. godine.

„Pošto nije postignut napredak u osiguranju pravilnog upravljanja otpadom u Biljanama Donjim kako otpad ne bi ugrožavao ljudsko zdravlje i štetio životnoj sredini, EK je odlučila da Hrvatsku uputi na Sud pravde EU“, istakla je EK.

Prema zakonu EU, Hrvatska bi trebalo da uspostavi mere za zaštitu podzemnih voda i sprečavanje širenja štetnih čestica kroz vazduh.

U skladu sa Direktivom o otpadu, države članice EU moraju da odlažu otpad na način koji ne ugrožava zdravlje ljudi i životnu sredinu, i da zabrane ostavljanje, odlaganje ili nekontrolisano bacanje otpada.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska zadar otpadne vode septicke jame

Hrvatska dobila novac EU da zatvori septičke jame na Jadranskoj obali

9. mart 2018. - Evropska komisija je odobrila finansiranje projekta za unapređenje kanalizacione infrastrukture u Zadru i Petrčanima

eps biomasa biogas biometan ugalj termoelektrane

EPS ispituje potencijal biomase za zamenu uglja u termoelektranama

9. mart 2018. - Elektroprivreda Srbije je raspisala javnu nabavku u kojoj traži studiju o mogućnostima da koristi biogas (biometan) i biomasu

Koka-Kola smanjila ciljeve zastite zivotne sredine

Coca-Cola ublažila svoje ciljeve zaštite životne sredine

9. mart 2018. - Coka-Cola je umanjila vlastite ciljeve za zaštitu životne sredine, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo ekoloških aktivista

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

9. mart 2018. - Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put sadrži prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata