U Hrvatskoj se očekuju investicije od najmanje 200 miliona evra u punjače za električna vozila, izjavio je Dino Novosel, predsednik novoformirane Grupacije operatora mreža punionica za električna vozila Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Uredba o uvođenju infrastrukture za alternativna goriva (eng. Alternative Fuels Infrastructure Regulation – AFIR) stupila je na snagu 13. aprila u Evropskoj Uniji i donosi brojne obaveze za Hrvatsku.
Propis će, kako navodi HGK, biti na snazi sve dok udeo električnih vozila u EU ne dostigne 15 odsto, što bi za Hrvatsku značilo oko 200.000 vozila.
Uredba, takođe, obavezuje članice EU da do 2025. osiguraju e-punjače za privatna električna vozila na svim glavnim putevima na svakih 60 kilometara, a za teška teretna vozila do 2030.
Do 2030. neophodno je da Hrvatska osigura dodatnih 100-150 MW e-punjača
Cilj AFIR-a je i da se do kraja 2027. punjačima za laka električna vozila opremi barem 50 odsto saobraćajnica koje se povezuju s koridorom TEN-T, a do kraja decenije sve. Do 2030. neophodno je da Hrvatska osigura dodatnih 100 do 150 MW e-punjača kako bi ispunila zahteve iz Uredbe, a trenutno ima kapacitet od oko 20 MW.
Formiranje Grupacije operatora mreža punionica za električna vozila HGK dolazi u trenutku kada su pred Hrvatsku postavljeni ambiciozni ciljevi za uspostavu kritične infrastrukture za punjenje električnih vozila, rekao je Dino Novosel.
Ulaganja će doprineti ostvarenju cilja Hrvatske u podizanju udela obnovljivih izvora energije u saobraćaju
Reč je, kako je dodao, o investicionom ciklusu od minimalno 200 miliona evra do 2030, što proizlazi iz nedavno usvojene AFIR uredbe. Ta ulaganje, će prema njegovim rečima, doprineti ostvarenju cilja Hrvatske u podizanju udela obnovljivih izvora energije u saobraćaju sa postojećih tri odsto na minimalno obavezujućih 21 odsto.
„Na tom putu će Grupacija HGK, koja okuplja ključne industrijske dionike, sustavno raditi na uklanjanju regulatornih, tehničkih i operativnih barijera te na afirmativnom oblikovanju investicijske klime, u suradnji s ostalim ključnim dionicima u državi“, poručio je Novosel.
Udeo obnovljivih izvora energije u saobraćaju na nivou EU je bio 9,6 odsto u 2022. EU je postavila cilj od 29 odsto za 2030.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.