Foto: Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije
Hrvatska planira da sprovođenjem nacionalnog Socijalnog plana za klimatsku politiku, vrednog 1,6 milijardi evra, ostvari efikasnu i pravednu zelenu tranziciju.
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je u Zagrebu javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku i uspostavljanju Sistema za trgovanja emisijama 2 (EU ETS 2).
Događaj je organizovan u sklopu izrade nacionalnog Socijalnog plana za klimatsku politiku, dokumenta koji se odnosi na zelenu tranziciju i definiše mere i ulaganja usmerene na ranjiva domaćinstva, mikro poduzeća i korisnike usluga prevoza, saopštilo je Ministarstvo.
Plan se priprema u okviru Socijalnog fonda za klimatsku politiku koji je deo zakonodavnog paketa Evropske unije „Spremni za 55“ (Fit for 55). Cilj paketa je smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte 55 odsto do 2030. godine u odnosu na nivo iz 1990.
Socijalni plan će se finansirati iz prihoda EU ETS-a 2
U tom kontekstu uspostavljen je novi EU ETS 2, koji će obuhvatiti emisije CO2 iz sektora zgradarstva, drumskog saobraćaja i malih industrija uzrokovanih sagorevanjem fosilnih goriva. Novac za Socijalni plan dolaziće od prihoda iz ETS-a 2.
Ministarka Marija Vučković izjavila je da su započete široke javne konsultacije pre podnošenja Socijalnog plana za klimatsku politiku Republike Hrvatske na usvajanje Evropskoj komisiji.
„Uz više od 1,6 milijardi eura cilj nam je osigurati učinkovitu i pravednu zelenu tranziciju koja neće izostaviti najranjivije članove našeg društva – kućanstva u riziku od energetskog siromaštva, mikro poduzeća s ograničenim kapacitetima za prilagodbu, ali i one građane koji imaju otežan pristup javnom prijevozu“, istakla je ona.
Plan sadrži niz mera
Ministarka je istakla da su svesni izazova koje ova tranzicija nosi, pa posebnu pažnju usmeravaju na ublažavanje socioekonomskih posledica i sprečavanje rizika za najranjivije, kao i na edukaciji.
Reč je o nizu mera koje, između ostalog, obuhvataju obnovu porodičnih kuća sa najlošijim energetskim svojstvima, poboljšanje dostupnosti javnog prevoza u prigradskim, ruralnim i udaljenim područjima, subvencije za kupovinu vozila sa nultim emisijama, ali i direktnu pomoć u novcu.
Predstavnici ministarstva Ana Juras i Predrag Božac okupljenima su približili novi sistem trgovanja emisijama, način njegovog funkcionisanja, sprovođenja i obveznike, kao i detalje o merama i ulaganjima Socijalnog plana odabranima u prvom krugu.
Održana je i prezentacija o tome kako je procenjen efekat EU ETS-a 2 na cene fosilnih goriva koja se koriste u zgradama i drumskom saobraćaju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.