Električna energija

HOPS dobija 100 miliona evra za ulaganje u prenosnu mrežu

hrvatska nopo hops investicije mreza

Foto: AmbitiousBanana from Pixabay

Objavljeno

26.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.12.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatski operator prijenosnog sustava dobiće 99,5 miliona evra za jačanje prenosne elektroenergetske mreže iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) za period 2021-2026. godina.

Prenosna mreža je ocenjena kao jedno od uskih grla za razvoj hrvatske energetike, a posebno priključenja novih vetroparkova i fotonaponskih elektrana.

Ministarstvo gospodarstva objavilo je javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava u okviru programa „Jačanje prijenosnih i distribucijskih kapaciteta elektroenergetskog sustava“.

Maksimalni iznos bespovratnih sredstava koji se može dodeliti je 99,5 miliona evra, dok je ukupna vrednost 124,4 miliona evra. S obzirom da je Hrvatski operater prijenosnog sustava (HOPS) jedini operator prenosnog sistema u Hrvatskoj time se jedini i može prijaviti na konkurs.

Investicije u prenosnu mrežu trebalo bi, takođe, da smanje gubitke

Projektom će se optimizovati, digitalizovati i revitalizirati elektroenergetska infrastruktura kroz dodatno povećanje kapaciteta prenosne elektroenergetske mreže. Rekonstrukcija postojećih postrojenja osiguraće povećanje pouzdanosti i sigurnosti elektroenergetskog sistema, kao i povećanje nivoa kvaliteta snabdevanja električnom energijom kroz zamenu opreme, nadogradnju mrežne infrastrukture i modernizaciju prenosne mreže.

Ministarstvo očekuje da će ugradnja nove opreme, značajno boljih karakteristika, smanjiti gubitke u prenosu i negativan uticaj na životnu sredinu.

Prenosna mreža je glavni ograničavajući faktor za priključenje novih elektrana na solar i vetar

Govoreći o investicijama u obnovljive izvore energije, Marija Šćulac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore (HGK), nedavno je izjavila da najveći izazov predstavlja prenosna mreža.

Više od 50 odsto prenosne infrastrukture premašilo je svoj vek trajanja, a Nacionalni energetski i klimatski plan (NEKP) predviđa integraciju dodatnih 4.800 MW do 2033. godine. Zato su neophodna hitna ulaganja, koja su u NEKP-u procenjena na najmanje 2,3 milijarde evra. Ipak, taj novac, kako je dodala, nije obezbeđen.

Ona je kritikovala da je realizacija planiranih ivnesticija spora, što bi moglo da ugrozi ne samo priključenje novih elektrana, nego i nemetani rad postojećih postrojenja.

Hrvatska je u ažuriranom NEKP-u povećala udeo obnovljivih izvora energije u potrošnji energije sa 36 na 42 odsto.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

26. decembar 2024. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

26. decembar 2024. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

26. decembar 2024. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije

srbija ems prikljucak na mrezu ugovori eps ugt zivkovic matejic

EMS potpisao ugovore za priključenje elektrana na obnovljivu energiju snage 2.052 MW

26. decembar 2024. - Elektromreža Srbije potpisala je ugovore za priključenje 11 elektrana za proizvodnju električne energije iz elektrana na obnovljive izvore