Električna energija

Hitachi Zosen Inova gradi prvu elektranu na otpad u Istanbulu

Photo: Hitachi Zosen Inova

Objavljeno

19.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.09.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Švajcarska kompanija Hitachi Zosen Inova dobila je ugovor od gradskih vlasti Istanbula za izgradnju elektrane koja će koristiti otpad za proizvodnju električne energije za stanovnike tog grada.

Ugovor je dodeljen za izgradnju pogona, instaliranje sve potrebne opreme i upravljanje i održavanje pogona za preradu otpada u prvoj godini rada.

Kompanija Hitachi Zosen Inova je formirala konzorcijum za ovaj projekat sa turskom građevinskom firmom Makyol. Ove dve firme će zajedno izraditi sve planove i izgraditi pogon za preradu otpada u električnu energiju. Pogon će biti izgrađen na lokaciji u severozapadnom predgrađu Istanbulu nedaleko od novog aerodroma, saopštila je švajcarska kompanija.

Kada počne sa radom, ovaj pogon će prerađivati oko milion tona otpada koji se sakuplja u celom gradu a planira se proizvodnja električne energije od oko 70 MWh godišnje, kaže se u saopštenju za medije.

Pogon za preradu otpada u električnu energiju je prvi takav projekat u Turskoj a kada bude gotov biće najveći takav pogon u Evropi. Pogon će imati tri linije za spaljivanje otpada u kojima će se prerađivati oko 15 odsto ukupnog otpada koji se sakupi u Istanbulu svake godine. Istanbul već ima pogon za preradu otpada koji proizvodi toplotnu energiju.

Ugovor su potpisali 11. septembra 2017. godine gradonačelnik Istanbula Kadir Topbas, i generalni direktori firmi Hitachi Zosen Inova and Makyol, Franz-Josef Mengede i Adnan Čebi. U saopštenju se dodaje da je ugovor potpisan posle nekoliko godina planiranja, razvoja i razmatranja mogućih partnera za sprovođenje ovog projekta.

Mengede je izjavio na svečanosti povodom potpisivanja ugovora da je to prvi projekat njegove firme u Turskoj, dodajući da u regionu postoji ogroman potencijal za projekte izgradnje pogona za preradu otpada u električnu energiju.

Pogon za preradu otpada u energiju u Istanbulu će izgraditi turski građevinski radnici a jedna petina svih komponenti i opreme neophodne za izgradnju će napraviti lokalne kompanije, saopštila je firma Hitachi Zosen Inova.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

19. septembar 2017. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

19. septembar 2017. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

19. septembar 2017. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

hrvatska zagreb solar suncane elektrane bazen svetice

Zagreb na dobrom putu da na javnim zgradama ima solar snage skoro 20 MW

19. septembar 2017. - Glavni grad Hrvatske je krajem 2021. usvojio program Sunčani krovovi koji podrazumeva instalaciju fotonaponskih elektrana kapaciteta 50 MW