OIE

Hidroenergija prilika za veću energetsku samostalnost Hrvatske

Photo: Pixabay

Objavljeno

14.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hidroenergija predstavlja najbolju priliku za veću energetsku samostalnost Hrvatske, zaključak je 4. konferencije Energy Investment Forum 2017. koja je održana u Zagrebu u organizaciji Poslovnog dnevnika. Ova zemlja trenutno uvozi oko 30 odsto električne energije.

“Hidropotencijal je naš najveći potencijal i to u investicionom ciklusu od tri milijarde kuna (403,8 miliona evra)”, izjavio je predsednik upravnog odbora Hrvatske elektroprivrede (HEP) Perica Jukić. On je rekao da je neophodno ulagati u visokoefikasna postrojenja i kogeneraciju.

Jukić je kazao da HEP sledi strategiju EU koja se zasniva na niskougljeničnoj energiji i da obnovljivi izvori predstavljaju budućnost u koju Hrvatska ulaže, kako prenosi Večernji list. Prema njegovim rečima, istovremeno moraju postojati izvori bazne energije, u ovom slučaju nuklearna elektrana Krško i termo elektrana Plomin.

Miroslav Mesić, predsednik Upravnog odbora Hrvatskog operatora prenosnog sistema (HOPS), istakao je važnost izgradnje sistema za prenošenje električne energije iz uvoza radi pokrivanja eventualnih nestašica na domaćem tržištu. Takođe bi se viškovi proizvedeni u Hrvatskoj prenosili na evropsko tržište.

Ovo će biti moguće zahvaljujući projektu za stvaranje “pametnih” mreža koje će povezivati elektroenergetske sisteme članica EU. Hrvatska je za učešće u tom projektu aplicirala za sredstva iz fondova Evropske unije.

Državni sekretar u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Ante Čikotić izjavio je da Hrvatska ima za cilj smanjenje emisije ugljen dioksida za 40 odsto do 2030. godine. On smatra da bi se ulaganjima u zelenu energiju otvorilo između 80 i 100 hiljada radnih mesta u toj zemlji.

Na konferenciji je ocenjeno da su vetroparkovi nesiguran izvor energije jer proizvodnja zavisi od vremenskih uslova, ali da treba subvencionisati instalaciju 50.000 mikro solarnih kapaciteta do kraja 2020. godine. Aljoša Pleić iz Udruženja za obnovljive izvore energije pozvao je na izgradnju hidroelektrane Jasenica (HE Jasenica) od 300 MW do 2020.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

mehanizam za modernizaciju projekti eu

3,66 milijardi evra iz Modernizacionog fonda za projekte čiste energije u devet zemalja EU

14. mart 2017. - Projekti obnovljivih izvora energije, modernizacije mreže i energetske efikasnosti biće podržani i u Hrvatskoj, Sloveniji, Grčkoj i Rumuniji.

IHA Turska 2024 ponovo prva u Evropi novom kapacitetu hidroelektrana

Turska 2024. ponovo prva u Evropi po novom kapacitetu hidroelektrana

14. mart 2017. - Kapacitet hidroelektrana u svetu se prošle godine popeo 1,7 odsto na 1,44 teravata, objavilo je Međunarodno udruženje za hidroenergiju (IHA)

boksic solarna elektrana baterije

Firma iz Zagreba planira solarnu elektranu Bokšić od 99 MW sa baterijskim sistemom

14. mart 2017. - Projektom solarne elektrane Bokšić je predviđen i baterijski sistem za skladištenje energije kapaciteta 70,8 MWh.

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

14. mart 2017. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata