Foto: iStock
Hibridne solarne elektrane, koje uključuju baterije ili vetroturbine, donose mnoge uštede, pa je tako i nivelisana cena električne energije deset odsto niža u poređenju sa projektima koji imaju samo solarne panela, pokazao ja najnoviji izveštaj organizacije SolarPower Europe.
Hibridna solarna energija, kako smatraju u SolarPower Europe, podržava fleksibilnost sistema, poboljšava isplativost projekata i čini proizvodnju energije pouzdanijom.
Izveštaj Prihvatanje prednosti hibridnih fotonaponskih sistema (Embracing the benefits of Hybrid PV systems) otkriva kako hibridni projekti poboljšavaju sigurnost snabdevanja tako što osiguravaju isporuke energije čak i nakon zalaska Sunca.
Hibridni solarni projekti poslednjih godina beleže rast, ali su i dalje retki. Od 2015. kombinacija solara i baterijskih sistema za skladištenje energije (BESS) čilija je pet odsto svih novih instaliranih baterija. Velika Britanija prednjači u tome, pa je tamo čak 62 osto takvih hibrida. Razlog su, kako se navodi u izveštaju, dobar regulatorni okvir, razvijeno tržište i veliki projekti.
Kombinacije solara i vetra u Evropi imaju kapacitet od samo 555 MW
Nasuprot tome, zemlje EU kao što su Švedska (10 odsto), Italija (8 odsto), Nemačka (6 odsto), Bugarska (6 odsto) i Danska (5 odsto) prate ovaj trend na mnogo nižem nivou, dok ostatak EU-27 i Švajcarska čine samo tri odsto kapaciteta.
Slično je i sa tržištem za hibrid solar-vetar, sa Poljskom kao vodećom sa 277 MW, zahvaljujući, opet, povoljnim politikama.
Holandija (150 MW), Portugal (78 MW) i Danska (udeo od sedam odsto) su takođe napredovali, dok Velika Britanija i ostatak Evrope zaostaju sa samo 11 MW, podvlači se u izveštaju.
Sve u svemu, hibridne elektrane sa solarnim panelima i vetroturbinama tek očekuje ozbiljan razvoj. Ukupan kapacitet na kraju 2024. bio je samo 555 MW.
Pet prednosti
U izveštaju se navodi da hibridni projekti donose brojne prednosti krajnjim korisnicima jer nude čistiju, jeftiniju i pouzdaniju električnu energiju. Prednosti se mogu podeliti u pet kategorija:
- Korišćenje resursa. Kombinovanjem različitih proizvodnih tehnologija može se postići efikasnije korišćenje postojećih resursa.
- Efikasno korišćenje skladišta. Hibridi mogu da povuku električnu energiju iz mreže što omogućava optimizovaniji rad sistema.
- Smanjenje troškova. Hibridni projekti ostvaruju sinergiju troškova tako što maksimiziraju korišćenje postojeće infrastrukture i smanjuju troškove finansiranja za obnovljive izvore energije.
- Izbegnuto ograničenje (potiskivanje). Hibridizacijom obnovljivih izvora energije sa skladištem, višak obnovljivih izvora može se uskladištiti i kasnije isporučiti u mrežu tokom sati kada je najveća potražnja.
- Povećana pouzdanost. Kombinovanje različitih tehnologija proizvodnje i/ili skladištenja povećava pouzdanost proizvodnje energije.
Hibridni sistemi nude širok spektar prednosti za smanjenje troškova, uključujući smanjene troškove za povezivanje na mrežu, korišćenje zemljišta, razvoj projekata (kao što su studije izvodljivosti) i rad i održavanje (O&M). Hibridni projekti takođe mogu smanjiti troškove finansiranja projekta.
Nivelisani trošak električne energije (LCOE) smanjuje se u okviru hibridnog projekta kao rezultat smanjenja investicionih i operativnih troškova povezanih sa priključenjem projekta.
I percepcija rizika hibridnog projekta može se smanjiti, posmatrano i iz perspektive duga i iz perspektive kapitala, pošto su rezultati projekta predvidljiviji i/ili mogu biti dodatno garantovani kroz ugovor o otkupu električne energije (PPA).
SolarPower Europe je definisao preporuke za razvoj hibridnih projekata
Kada upoređuje hibridne elektrana sa solarom i baterijama sa gasnim elektranama, Međunarodna agencija za energetiku (IEA) koristi detalno modelovanje o tome kako se LCOE za solar i baterije upoređuje sa termoelektranama na ugalj u Kini i Indiji, kao i gasnim elektranam u SAD. Analiza pokazuje da je solar plus skladištenje znatno isplativije na ovim tržištima, često i za više od 20 odsto.
SolarPower Europe je naveo da je EU daleko od iskorišćavanja punog potencijala hibridnih solarnih sistema, pa zato donosi najvažnije preporuke da se to promeni.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.