Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana u zemlji, kao i mogućnost za instalaciju vetroturbina u blizini svojih postojećih hidroelektrana.
Osim što razmatra razvoj i gradnju novih elektrana, Hrvatska elektroprivreda (HEP) je spremna i za preuzimanje postojećih projekata. Zato je na javnom pozivu za potencijalnog konsultanta pripremila zadatak u dve faze: identifikacija potencijalnih područja za razvoj vetroelektrana i pregled projekata za akviziciju.
Sa namerom istraživanja preostalog potencijala za izgradnju vetroelektrana, HEP je zainteresovan za analizu potencijala vetra i identifikaciju područja pogodnih za izgradnju vetroelektrana, navodi se u javnom pozivu za izbor firme koja bi pripremila potrebne analize.
HEP cilja osam županija
Državna elektroprivreda, kako se dodaje, planira da koristi savremene vetroagregate na područjima još nedovoljno istražene istočne Hrvatske, kao i na područjima Primorsko-goranske županije, pa sve do Dubrovačko-neretvanske županije.
Fokus istraživanja je na sledećim županijama:
- Osječko-baranjska,
- Vukovarsko-srijemska,
- Primorsko-goranska,
- Ličko-senjska,
- Zadarska,
- Šibensko-kninska,
- Splitsko-dalmatinska i
- Dubrovačko-neretvanska.
Istočna Hrvatska je zanimljiva jer, kako tvrdi HEP, za razvoj vetroelektrana postoji velik tehnički potencijal i to konkretno u Slavoniji, Baranji i Sremu. Za te regije postoji čitav niz prednosti, kao što su priključak na mrežu, izgradnja, transport.
Najveći tehnički potencijal imaju Osječko-baranjska i Vukovarsko-srijemska županija, u kojima nižu brzinu vetra, u odnosu na Dalmaciju, može nadoknaditi jednostavniji priključak na mrežu, lakši transport vetroagregata na lokaciju, manji troškovi građevinskih radova, naveo je HEP.
U ovim područjima je, s obzirom na blaže vremenske uslove, moguće i koristiti najsavremenije tehnologije vetroagregata.
Analiziraće se gradnja vetroparkova u blizini pet hidroelektrana
Takođe zbog lakšeg priključka na prenosnu mrežu, potrebno je analizirati i mogućnost izgradnje vetroelektrana u radijusu od 20 kilometara oko postojećih hidroelektrana HEP- a. Reč je o sledećim hidroelektranama: RHE Velebit, HE Vinodol, HE Zakučac, HE Orlovac i HE Senj.
Područja koja cilja HEP su označena na slici ispod.
Uz samo istraživanje novih potencijalnih lokacija, HEP je zainteresovan i za kupovinu konkretnog projekta u razvoju. Zbog toga, od izabranog konsultanta traži da analizu proširi na konkretne postojeće projekte koji su u različitim fazama razvoja.
Pregled projekata vetroelektrana uključuje do 20 projekata na osnovu javno dostupnih podataka, dok je „red flag“ analizu potrebno uraditi za deset projekata koje će odabrati HEP.
Procenjena vrednost posla je 125.000 evra, a trajanje ugovora je sedam meseci, navodi se u javnom pozivu pod nazivom Istraživanje i detaljna analiza preostalog potencijala za izgradnju vjetroelektrana u RH.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.