OIE

Hard Talk o održivom razvoju obnovljivih izvora energije u Srbiji: barijere i dalje brojne

hard talk beograd

Slika: BGEN

Objavljeno

21.03.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.03.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Beogradu je danas započeo najnoviji u seriji Hard Talk događaja pod nazivom Nove mogućnosti održivog razvoja obnovljivih izvora energije u Srbiji koji je omogućio dijalog različitih učesnika na energetskom tržištu iz javnog i privatnog sektora. Skup traje dva dana, a organizator je Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike, Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i Ministarstvom životne sredine, kopna i mora Italije.

Otvarajući Hard Talk događaj, Gianluca Sambucini iz divizije za održivi razvoj UNECE-a objasnio je da je cilj ovog događaja da obezbedi platformu za dijalog koja bi identifikovala rešenja za unapređenje investicione klime u sektoru obnovljivih izvora energije i razvoj projekata koji su bankabilni i održivi, kako u sektoru hidro-energije tako i u ostalim sektorima.

Vassilis Triantafyllos, regulatorni ekspert iz Revelle Group, predstavio je Dokument za raspravu o održivom razvoju OIE. On je istakao da je ovaj dokument rezultat istraživanja koje su sproveli nezavisni eksperti, između ostalog, i na osnovu intervjua sa investitorima.

Dokument definiše neke od najčešćih barijera za razvoj obnovljivih izvora energije, kao što su nedostatak mehanizama podrške u ovom trenutku (svojevrstan vakum između fid-in tarifa i aukcija), veoma komplikovane procedure za ishodovanje dozvola, politički otpor, manjak svesti među potrošačima o OIE, pristup mreži, kao i finansijske rizike.

Salvatore D’Angelo, iz italijanskog Ministarstva za životnu sredinu, kopno i more, istakao je da je važno primeniti holistički pristup u razvoju OIE i da se zato u toj zemlji primenjuje neksus pristup. Mora se voditi računa o međusobnim vezama jer ponekad proizvodnja električne energije utiče negativno na životnu sredinu, dodao je on.

Banjac: Proizvodni kapaciteti za električnu energiju biće veći 10%

Organizator dvodnevnog skupa je Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE)

Miloš Banjac, pomoćnik ministra energetike i rudarstva, naveo je da će Srbija do kraja 2020. godine imati kapacitete snage 700 MW koji koriste obnovljive izvore energije.

Od toga će 500 MW biti iz vetra, a ostatak iz drugih OIE, a ukupno će kapaciteti za proizvodnju električne energije biti povećani 10%, istakao je Banjac.

Banjac: Srbije će do 2020. godine imati 700 MW kapaciteta iz obnovljivih izvora energije

On je najavio da bi do kraja godine dve toplane trebalo da pređu sa fosilnih goriva na biomasu u sklopu programa koji Ministarstvo sprovodi sa nemačkom razvojnom bankom KfW i Švajcarskom kancelarijom za saradnju u Srbiji (SECO). Plan je, kako je naveo, da ukupno 10 toplana pređe na biomasu.

Banjac je istakao da je Srbija u poslednjih 5 godina uspela da poveća kapacitete kogeneracije iz biogasa sa 4,8 MW na oko 11,1 MW.

Izgrađeno je 6 biogasnih postrojenja, snage 6,3 MW, čime su kapaciteti na biogas povećani 130%, rekao je on.

Banjac je naveo da i dalje biomasa ima najveći potencijal u oblasti OIE u Srbiji, iako se koristi dosta, i uz to veoma neefikasno.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

elektricne energije regionu dekarbonizaciji zelenu energiju uloga nuklearki BEF 2025

Dekarbonizacija regiona Jugoistočne Evrope: ubrzano i obnovljivi izvori i nuklearna energija

21. mart 2019. - Predstavnici elektroprivreda i privatnih proizvođača struje su na konferenciji BEF 2025 govorili o različitim pristupima dekarbonizaciji u regionu

Kopaonik ce biti domacin 37. CIGRE savetovanja, u fokusu tehnologije buducnosti i izazovi energetske tranzicije

37. CIGRE savetovanje na Kopaoniku: u fokusu tehnologije budućnosti i izazovi energetske tranzicije

21. mart 2019. - Od 26. do 30. maja 2025. godine, u hotelu Grand na Kopaoniku održaće se 37. Savetovanje CIGRE Srbija – jedno od najznačajnijih stručnih okupljanja u oblasti elektroenergetike u regionu

beogradski energetski forum 2025 bef energetska tranzicija tehnologije finansiranje turkovic presern

BEF 2025: Tehnologije za energetsku tranziciju postoje, i sve su jeftinije

21. mart 2019. - Učesnici panela Energetska revolucija na delu bili su Maja Turković, CWP, Aleš Prešern, Siemens Energy, i Kristijan Bejnju, Kommunalkredit Austria AG

eu zeleni vodonik subvencije

15 projekata zelenog vodonika dobija skoro milijardu evra iz fondova EU

21. mart 2019. - Subvencije za proizvodnju zelenog vodonika dodeljene su na drugoj po redu aukciji koju je organizovala Evropska banka za vodonik