Photo: Théophile Humann-Guilleminot_Clean Air Task Force
Hrvatska je među tri zemlje Evropske unije koje imaju najveće ispuštanje metana u okviru mreže za naftu i prirodni gas, pokazala su istraživanja organizacija Greenpeace Hrvatska i Clean Air Task Force (CATF). Grinpis je podsetio da je metan veoma snažan gas sa efektom staklene bašte koji ima potencijal globalnog zagrevanja 84 puta veći od CO2 u razdoblju od 20 godina.
Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put u Hrvatskoj sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi.
„Lovac na metan“ Teofil Iman Gijmino (Théophile Humann-Guilleminot) iz međunarodne klimatske organizacije Clean Air Task Force (CATF) sproveo je ovakva istraživanja na više od 500 lokacija širom sveta. Sada je u Hrvatskoj obišao 27 lokacija od kojih je na čak 26 zabeležio emisije metana.
Grinpis kaže da je reč je o zaprepašćujućih 96 odsto istraženih lokacija, što je ujedno najveći procenat koji je CATF zabeležio u nekoj članici Evropske unije.
CATF je na svakoj lokaciji pažljivo dokumentovao emisije
Dve organizacije obišle su niz lokacija u Hrvatskoj sa postrojenjima koja služe u proizvodnji nafte i gasa, odnosno za transport i skladištenje gasa, a koja su u vlasništvu ili pod upravljanjem kompanija INA, Plinacro i Podzemno skladište plina Okoli.
Na 26 lokacija dokumentovane su emisije metana u obliku ispuštanja gasa, zatim ventinga, kao i štetne prakse spaljivanja gasa na baklji (eng. flaring) koje može imati negativan uticaj i na zdravlje ljudi, naveo je Grinpis.
CATF je na svakoj lokaciji pažljivo dokumentovao emisije koristeći infracrvene (IR) videozapise, IR fotografije, te digitalne fotografije. Prikupljeni materijali deo su CATF-ove kampanje pod nazivom „Cut Methane“ koja se sprovodi širom Evrope i sveta.
Iman Gijmino:
Teofil Iman Gijmino, iz CATF-a, izjavio je da je njihovo istraživanje snažno potvrdilo ono na šta naučnici upozoravaju već godinama – metan curi ili se ispušta duž celog lanca snabdevanja naftom i gasom.
Od ogromnih gasnih polja u Teksasu do Plinacroovih gasovoda, kompanije rasipaju metan i ubrzavaju klimatske promene, sve to u potrazi za kratkoročnim profitom, dodao je on. Nažalost, kako je naglasio, od zemalja u kojima je bio, Hrvatska je po rezultatima među tri najgore.
“Prizori gasova koji šikljaju iz otvorenih, zarđalih rezervoara na području Ivanić-Grada, kao i curenje iz bušotina na lokaciji Okoli izuzetno su zabrinjavajući. Usred energetske krize, ovakav nivo rasipanja pokazuje očito zanemarivanje i klime i hrvatskih građana,” istakao je Iman Gijmino.
Andrić: Greenpeace poziva Vladu RH da ozbiljno shvati sprovođenje novih propisa o metanu
Petra Andrić, iz organizacije Grinpis Hrvatska, istakla je da su mogli da pretpostave da će na pojedinim lokacijama merenja pokazati emisije metana, ali nisu mogli da predvide baš ovoliko šokantne rezultate.
„Greenpeace poziva Vladu RH da ozbiljno shvati provedbu novih propisa o metanu. Ono što je dugoročno još važnije – postupno ukidanje fosilnog plina do 2035. i zabrana novih plinskih i ostalih fosilnih projekata. Rješenja su energetska učinkovitost i obnovljivi izvori energije u kojima Hrvatska ima ogroman potencijal, posebice suncu i vjetru“, poručila je Andrić.
Ester Matijs (Eszter Matyas) iz Grinpisa za centralnu i istočnu Evropu smatra da će novi propisi doneti znatno strožija pravila za operatore u industriji fosilnih goriva. Zato će, kako je dodala, morati da redovno sprovode merenja i podnose izveštaje nadležnim telima i da spreče isticanje metana u okviru svoje infrastrukture.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.