OIE

Grčka očekuje 1,5 milijardi evra investicija u energiju vetra

Slika: Pixabay

Objavljeno

06.01.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.01.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Deset velikih kompanija sa partnerima planira da u naredne tri godine uloži oko 1,5 milijardi evra u razvoj postrojenja za vetroenergiju ukupnog kapaciteta 1.400 MW.

Većinu ovih projekata planira deset najvećih igrača na grčkom tržištu obnovljive energije, ili manje firme u saradnji sa njima. Među investitorima su Terna Energy, Eltech Anemos, Protergia, PPC Renewables, Enel, EDF, Iberdrola Rokas, Eren, Elika i RF Energy, navodi grčki portal energypress.

Projekti se mogu podeliti u tri kategorije. U prvoj su projekti ukupne snage 500 MW za koje su već podnete prijave operateru energetskog tržišta LAGIE. Jedan broj investitora u ovoj kategoriji obezbedio je podsticajne otkupne cene od 98 evra po MWh, bez obaveze učešća na tenderu, što se zahteva od 1. januara ove godine.

U drugoj kategoriji su projekti ukupnog kapaciteta 400 MW na južnom delu Evije, drugog najvećeg ostrva u Grčkoj. Ta postrojenja biće povezana podvodnim kablom preko podstanice u Polipotamosu, na obali Evije, sa podstanicom u Nea Makri, mestu na obali severoistočno od Atine.

Treću kategoriju čine stariji projekti koji su već obezbedili stabilne otkupne cene. Ovi investitori potpisali su sporazum sa LAGIE pre 31. decembra 2015. godine za podsticajnu tarifu od 105 evra po MWh, pod uslovom da projekti budu priključeni na mrežu do juna 2018.

Grčke korporacije nisu jedine koje eksploatišu energiju vetra na Eviji. Prošle godine, španska Gamesa Corporación Tecnológica potpisala je ugovor o izgradnji vetroparka sa 12 turbina snage 850 kW na tom ostrvu. Na početku 2016. ukupni instalisani kapaciteti na nepovezanim grčkim ostrvima bili su 322,6 MW.

Prema proračunima EWEA (European Wind Energy Association) iz 2015, u narednih 15 godina Grčka će, zajedno sa Rumunijom, biti regionalni lider u vetroenergetici na Balkanu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

crna gora epcg vigoris mhe otilovici dragas visnjic

EPCG potpisao ugovor za gradnju MHE Otilovići

6. januar 2017. - Ugovor je zaključen nakon sprovedenog otvorenog postupka javne nabavke, a planirana godišnju proizvodnja je oko 11 GW

Nova biogasna elektrana deponiji Mozura trziste elektricne energije

Nova biogasna elektrana na deponiji Možura stupa na tržište električne energije

6. januar 2017. - Prva elektrana na deponijski biogas na Zapadnom Balkanu u probnom je radu, a nalazi se na deponiji Možura u Crnoj Gori

epbih vlasic koncesija vetroelektrana

EPBiH potpisala ugovor o koncesiji za vetropark Vlašić od 50 MW

6. januar 2017. - VE Vlašić će imati do devet vetroturbina ukupne snage 50 MW, sa planiranom godišnjom proizvodnjom između 112 GWh i 116 GWh

svet energija kriza energetika nesigurnost fatih birol

Sedam sigurnih stvari u energetici u vremenu opšte nesigurnosti

6. januar 2017. - Fatih Birol, izvršni direktor Međunarodne agencija za energetiku, poručuje da i dalje postoje neke izvesne stvari na koje se možemo osloniti