OIE

Grčka i Slovenija među pet zemalja EU koje uvode nove subvencije za fosilna goriva

Grcka-Slovenija-EU-nove-subvencije-fosilna-goriva

Slika: Pixabay

Objavljeno

10.09.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.09.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Pet zemalja Evropske unije, među koji su Grčka i Slovenija, žele da uvedu nove subvencije za fosilna goriva do 2030. godine, otkrila je analiza nacrta nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NEKP) 28 država članica EU.

U novom izveštaju Subvencije za fosilna goriva u nacrtima nacionalnih energetskih i klimatskih planova: Nedostaci i konačni poziv za akciju, eksperti iz Overseas Development Institute (ODI), Friends of the Earth (FoE) Netherlands i Climate Action Network (CAN) Europe analizirali su nacrte ovih planova članica EU, u kojima se od vlada zahteva da izveštavaju o svojim subvencijama za fosilna goriva i planovima da ih ukinu, naveo je CAN u saopštenju.

Nijedna od država članica EU ne izveštava sveobuhvatno o svojim subvencijama za fosilna goriva

Uprkos dugogodišnjim obavezama o ukidanju subvencija za naftu, gas i ugalj, nijedna od država članica EU, kako se ističe, nije sveobuhvatno navela podatke o svojim subvencijama za fosilna goriva, niti je pružila planove za njihovo ukidanje.

A, Grčka, Nemačka, Poljska, Slovenija i Velika Britanija čak planiraju da uvedu nove subvencije za fosilna goriva, u vreme pojačane svesti o klimatskoj krizi i uprkos tome što su se pre deset godina obavezale da će okončati takvu podršku, saopštio je CAN.

Tako Grčka navodi da će uvesti subvencije za zamenu kotlova na dizel kotlovima na gas, a Poljska namerava da obezbedi subvencije za podzemno skladištenje gasa i upotrebu tečnog prirodnog gasa za transport.

U više planova uopšte se ne spominju subvencije za naftu, gas i ugalj, uprkos prethodnim istraživanjima koja pokazuju da ih sve vlade EU isplaćuju

Autori izveštaja otkrili su i da u nekoliko planova uopšte nisu spomenute subvencije za fosilna goriva, uprkos prethodnim istraživanjima koja pokazuju da sve vlade EU nastavljaju da pružaju podršku nafti, gasu i uglju.

Izveštaj, takođe, otkriva da šest država članica – Bugarska, Danska, Francuska, Mađarska, Holandija i Velika Britanija – tvrde da u zemlji ne postoje subvencije za fosilna goriva.

To su uradile uprkos činjenici da je Evropska komisija ranije utvrdila da sve zemlje EU nastavljaju da pružaju podršku ovim gorivima, pa tako Velika Britanija svake godine daje 12 milijardi evra putem poreskih olakšica i budžetskih transfera, više nego bilo koja druga država EU, naveo je CAN.

Vodeća autorka izveštaja Laurie van der Burg, klimatski i energetski istraživač iz FoE Holandija, izjavila je da su se u okviru G20, vlade EU obavezale da ukinu subvencije još 2009.

Deset godina kasnije, kada se svet nalazi usred klimatske krize, vlade EU nastavljaju da obezbeđuju ogromne iznose novca poreskih obveznika za fosilna goriva, najveći pojedinačni uzrok klimatskih promena, istakla je ona.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

10. septembar 2019. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

10. septembar 2019. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

10. septembar 2019. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

10. septembar 2019. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti