Foto: Freepik
Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj pokrajini Hubej, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima. Jedno je od četiri u kojima kompanija State Grid Hubei Electric Power demonstrira primenu zelene energije.
U septembru 2020. Kina je predstavila svoje ciljeve za postizanje ugljenične neutralnosti. Naime, planira da najkasnije 2030. prekine porast neto emisija gasova s efektom staklene bašte i preokrene trend, pa ih u roku od 30 godina svede na nulu. Stručnjaci smatraju da će ruralna područja igrati ključnu ulogu u ostvarenju ovog cilja.
Seoske sredine se uglavnom oslanjaju na energiju dobijenu sagorevanjem drveta, što je do skoro bio slučaj i sa selom Tudjenci. Istraživanja su pokazala da tradicionalna biogoriva poput drveta, kada se sagorevaju direktno, imaju efikasnost od samo 10 do 15 odsto. Pri njihovom sagorevanju se ispušta CO2.
Kako u seoskim sredinama sprovesti održivu energetsku tranziciju, koja može da zadovolji rastuće potrebe? Nacionalna energetska administracija Kine je u martu 2023. sa još tri ministarstva pokrenula inicijativu koja stavlja akcenat na pilot-projekte za ubrzavanje ovog procesa, kombinujući usvajanje čiste energije sa širim ciljevima revitalizacije ruralnih oblasti.
Kompanija State Grid Hubei Electric Power je iste godine započela svoje pilot-projekte u četiri sela, sa ciljem da u njima obezbedi stabilno snabdevanje čistom energijom, efikasno korišćenje resursa i razvoj zelene industrije.
U Tudjenciju su solarni paneli postavljeni na skoro sve krovove. „Kapacitet solarne energije u selu dostiže 1.800 kilovata. Pri punom kapacitetu, za jedan sat može da proizvede 1.800 kilovat-sati, što je dovoljno da napaja celo selo tokom jednog dana“, rekao je Čen Ventao iz razvojne službe kompanije.
Otpad je takođe deo energetske revolucije
Pored solarne i vetroenergije, otpad je takođe deo rešenja. U selu je pored farme svinja izgrađeno biogasno postrojenje koje svinjski stajnjak i kućni otpad iz okolnih domaćinstava pretvara u biogas za proizvodnju električne energije. Nusproizvodi procesa su digestat i ostaci, a oni se prerađuju u đubrivo za poljoprivredu.
Postoji i rezervoar za skladištenje gasa, zapremine 80 kubika, koji omogućava snabdevanje zelenom energijom noću i rad van mreže, uz pomoć fleksibilnih sistema za skladištenje energije.
Svake godine selo Tudjenci preradi više od 3.700 tona otpada od stoke i živine, proizvede 130 megavat-sati električne energije i 170 tona organskog đubriva za prodaju na lokalnom nivou. Od početka projekta ušteđeno je 472 tone uglja, emisije emisije ugljen-dioksida su umanjene za 1.436 tona, a sumpor-dioksida za 43 tone.
Značaj energetske transformacije ogleda se i u razvoju ekoturizma. Tokom aprilskog Festivala cvetanja krušaka, selo je u samo dva dana posetilo 50 hiljada ljudi.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.