Životna sredina

Godina je tek počela, a šest gradova u Srbiji prekoračilo limit zagađenja vazduha česticama PM10

Sest gradova u Srbiji prekoracilo godisnji limit od 35 dana prekomerno zagadjenog vazduha

Foto: Erdenebayar Bayansan from Pixabay

Objavljeno

10.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zaječar, Valjevo, Prokuplje, Kruševac, Šabac i Užice već su prekoračili zakonski dozvoljeni limit od 35 dana sa koncentracijom suspendovanih čestica PM10 u vazduhu većom od 50 mikrograma po kubnom metru.

Zaječar je 6. februara postao prvi grad u Srbiji sa negativnim rezultatom od 35 dana sa prekoračenjem srednje dnevne granične vrednosti za mikroskopsku prašinu tipa PM10 u vazduhu.

PM10 su smeša dima, čađi i kiselina sa teškim metalima poput olova, kadmijuma, nikla i arsena. Promer ovih čestica manji je od 10 mikrona. Nastaju kao posledica grejanja, saobraćaja i industrijskih aktivnosti.

Zakon o zaštiti vazduha propisuje da srednja dnevna granična vrednost čestica PM10 može premašiti 50 mikrograma po kubnom metru samo 35 puta godišnje. Sada je na listi još pet gradova: Valjevo, Prokuplje, Kruševac, Šabac i Užice.

Prema podacima sa xEco aplikacije, uskoro možemo očekivati da im se pridruže Novi Pazar, Požega, Čačak, Leskovac i Loznica.

prekomerno zagadjen vazduh
Foto: xEco

Prošle godine je Novi Pazar 10. februara prvi dostigao ovaj limit. Izveštaj Nacionalne ekološke asocijacije pokazuje da su 2024. godine koncentracije štetne mikroskopske prašine tipa PM2.5 i PM10 u vazduhu u Srbiji porasle, kao i broj dana sa prekomernim zagađenjem.

Aplikacija xEco pokazuje koncentracije i drugih štetnih jedinjenja prisutnih u vazduhu. Srednja dnevna granična vrednost azot-dioksida (NO2) od 85 mikrograma po kubnom metru po zakonu ne sme biti prekoračena nijedan dan. NO2 se emituje uglavnom preko izduvnih gasova i saobraćaja, a dve merne stanice u Srbiji pokazuju prekoračenje.

Merna stanica Niš osnovna škola Sveti Sava, zabeležila je vrednost NO2 veću od 85 mikrograma po kubnom metru sedam puta od početka godine. Stanica Užice je izmerila prekoračenje jednom.

Nove merne stanice

Merne stanice Paraćin, Zaječar, Kostolac, Kruševac, Kikinda, Vršac, Sremska Mitrovica, Vranje, Loznica, Šabac, Novi Sad Liman i Bor Institut za rudarstvo i metalurgiju dobile su 6. februara nove analizatore PM čestica.

Takođe, sistem za državni automatski monitoring uključio je nove automatske stanice u Leskovcu, Požegi i Prokuplju. Kosjerić, Čačak i Bor dobili su dodatne stanice. Očekuje se uključenje automatskih stanica u Subotici, Inđiji, Nišu i Jagodini.

„U prvom danu rada, dnevne granične vrednosti za PM10 (50µg/m3) su prekoračene na svim novim uređajima/stanicama“, objavio je xEco na društvenoj mreži X.

Vazduh zagađen i u regionu

Zahvaljujući aplikaciji xEco, možemo i da pratimo kvalitet vazduha u regionu. Za sada su godišnje koncentracije PM10 prekoračene, pored navedenih gradova u Srbiji, i u Maglaju u Bosni i Hercegovini. Ta merna stanica je zabeležila 37 dana sa koncentracijama PM10 većim od 50 mikrograma po kubnom metru.

Godišnje granične vrednosti za PM2.5 ne možemo primeniti samo na zimske mesece. Ipak, mogu se izdvojiti mesta sa državnim monitoringom kvaliteta vazduha u zemljama bivše Jugoslavije koja su zabeležila najviše koncentracije u prvih 40 dana 2025. godine. U Srbiji prednjače Zaječar, Novi Pazar i Negotin, a prati ih Sarajevo u Bosni i Hercegovini. U top 10 su još i severnomakedonski gradovi Kičevo i Strumica.

mesta sa najzagađenijim vazduhom u Srbiji
Foto: xEco

Ilustracije radi, godišnji limit za koncentracije PM2.5 čestica u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori iznosi 25 mikrograma po kubnom metru. Evropska unija je prošle godine pooštrila standarde kvaliteta vazduha, te je dozvoljena godišnja koncentracija za PM2.5 spuštena sa 25 na 10 mikrograma po kubnom metru. Svetska zdravstvena organizacija je još 2021. snizila svoju preporuku za maksimalne koncentracije zagađujućih materija bezbedne za zdravlje ljudi na pet mikrograma.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

10. februar 2025. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

srbija pelet briketi pravilnik o cvrstim gorivima iz drvne biomase

Srbija po prvi put uvela standarde za kvalitet peleta i briketa na tržištu

10. februar 2025. - Usvojen Pravilnik o tehničkim i drugim zahtevima za čvrsta goriva iz drvne biomase koja se stavljaju na tržište Republike Srbije

Beogradski energetski forum 2025 – mesto susreta lidera energetske tranzicije Jugoistočne Evrope (14-15. maj)

Beogradski energetski forum 2025 – 50 govornika na osam panela meri prolazno vreme energetske tranzicije u JIE

10. februar 2025. - Učesnici konferencije imaće priliku da iz prve ruke čuju analize trenutnog stanja, ali i projekcije za budućnost

Raspisan javni poziva za sufinansiranje mera zastite vazduha

Raspisan javni poziv za sufinansiranje mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave

10. februar 2025. - Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) objavio je treći javni poziv za podršku sprovođenju mera zaštite vazduha u jedinicama lokalne samouprave